Pro prodej bytu v Olomouci je nyní zřejmě ten pravý čas. Za 3+1 v paneláku můžete dostat klidně i více než 3 miliony!

Že je pro prodej bytu v Olomouci právě teď ideální doba, se zdá být více než zřejmé. Naznačují to nejenom čísla ze zdejšího realitního trhu, který je navzdory vysokým cenám stále ještě poměrně dynamický, ale napovídá tomu též zpomalování tuzemské ekonomiky. Chcete vědět, jak zvýšit šance na rychlé nalezení vážného zájemce o vaši nemovitost? A uměli byste si poradit i se samotnou realizací celého prodeje?

Prodej bytu dnes už trvá o trochu déle

Ceny nemovitostí určených k bydlení už nejspíš v Olomouci narážejí na pomyslný strop. Dokládá to ostatně fakt, že potenciálních kupců je o něco méně a ti, kteří si vlastní střechu nad hlavou můžou dovolit, ti dnes více zvažují, za co své peníze utratí. Realizace každého obchodu zkrátka trvá o něco déle než v minulosti. A není divu, když si například na obstojně zrekonstruované 3+1 v panelovém domě musíte připravit i více než 3 miliony korun.

Zdá se, že není radno otálet

Tomu, že s prodejem nejspíš není radno příliš otálet, nasvědčuje jak vysoká cenová hladina, která už zkrátka nemá příliš kam růst, tak i ochlazování celého našeho hospodářství. Přijde-li recese, řada lidí si koupi nemovitosti může rozmyslet, případně se svého snu o vlastním bydlení vzdá docela. No a ti, kteří budou moci ještě navzdory určitým ekonomickým potížím kupovat, ti už nejspíš nebudou ochotni sáhnout do peněženky tak hluboko jako nyní.

Až 65 000 za metr čtvereční

Ceny bytů rostly řadu let nejenom v Olomouci, ale takřka napříč celou naší republikou. Jak můžete vidět z čísel, která jsme pro lepší přehlednost umístili do tabulky, zdražily u nás ve sledovaném období nemovitosti v průměru takřka o třetinu. Budeme-li se však bavit pouze o bytech, pak podle údajů ČSÚ došlo mezi lety 2010 a 2018 k jejich zdražení dokonce o 45 %. Nejvyšší růst zaznamenala Praha, nicméně Brno či právě hanácká metropole hlavnímu městu vcelku zdatně sekundují a tak dnes v Olomouci můžete při hledání bytu ke koupi narazit i na částky atakující 65 tisíc Kč za metr čtvereční podlahové plochy. A to už je rozhodně dost vysoká cifra.

Růst cen nemovitostí v Evropě (2010 – 2018)

KDE ZDRAŽILY NEJVÍC RŮST CEN KDE ZDRAŽILY NEJMÍŇ RŮST CEN
Irsko 33,31 % Polsko 13,43 %
Česká republika 31,80 % Chorvatsko 12,33 %
Maďarsko 30,92 % Belgie 10,96 %
Lotyšsko 30,05 % Francie 8,68 %
Portugalsko 29,72 % Kypr 4,20 %
Slovinsko 28,75 % Finsko 3,11 %
Nizozemí 25,69 % Itálie -1,60 %

Ceny letos opět mírně stouply

Přestože zájemců o koupi pozvolna ubývá a byty se v Olomouci tudíž neprodávají tak hladce jako dřív, ceny z kraje roku ještě trochu povyrostly a nyní spíše stagnují. Například třicetimetrová garsonka v cihlovém domě vás tak běžně vyjde i na 1,5 milionu. Kupců ubývá především z řad těch lidí, kteří k realizaci obchodu potřebují využít hypotéku. Přísnější pravidla pro její poskytnutí, která byla nadiktována ze strany ČNB, jim zkrátka situaci komplikují. Objem poskytnutých úvěrů tak v pololetí klesl cca o 20 miliard a nakupovat proto už mohou většinou jen movití zájemci, kteří také mezi kupci nyní logicky převažují. Chcete jim prodat váš byt nyní, kdy můžete utržit velice zajímavé peníze? Podívejte se tedy, co byste pro zdárné a rychlé uskutečnění takového obchodu měli učinit.

3 hlavní kroky na cestě k prodeji

Řekněme tedy, že jste se rozhodli využít současných vysokých cen nemovitostí a také toho, že poptávka v Olomouci ještě zcela neopadla a nabídnete váš byt k prodeji. Víte, jak postupovat, aby vše proběhlo hladce a podle pravidel? 1) STANOVTE OPTIMÁLNÍ CENU! - Můžete si samozřejmě zaplatit odborníka, který ji stanoví. Nicméně zvládnout to lze i svépomocí. Podívejte se na částky, za které jsou ve městě (nejlépe ve vašem bezprostředním okolí) nabízeny byty o podobné podlahové ploše a ve stavu, který co nejvíce odpovídá stavu právě vaší nemovitosti. Z toho se dá docela dobře vycházet. K částce, k níž dojdete, klidně můžete i několik málo procent přihodit. Slevit lze nakonec vždycky, že? 2) DEJTE SI ZÁLEŽET NA PREZENTACI! - To, jakým způsobem se vám podaří váš byt nabídnout, může mít na výslednou prodejní cenu nemalý vliv. Nespokojte se tedy s tím, že byty u nás podražily i letos a hodnota toho vašeho je tím pádem beztak dost vysoká, když můžete s trochou štěstí získat ještě víc. Dejte si proto záležet jak na dokonalém popisu, který použijete v inzerci, tak i na precizních fotografiích, jimiž lze na potenciální zájemce velice účinně zapůsobit! 3) DODRŽTE ZÁKLADNÍ PRAVIDLA PRODEJE - Základních pravidel každého obchodu s realitami je hned několik. Dodržte alespoň ta následující a neměli byste se dostat do potíží. a) Výpisem z katastru nemovitostí si ověřte právní stav vašeho bytu. b) Připravte si potřebné dokumenty (list vlastnictví, průkaz energetické náročnosti atd.) a nechte si odborníkem sepsat kupní smlouvu! c) Kupující ať uloží peníze do úschovy u notáře či v bance až do chvíle, kdy dojde k přepisu vlastnictví v katastru. d) Nezapomeňte, že návrh na přepis vlastnictví (návrh na vklad do katastru) podáváte vy!

Nezapomeňte utržené peníze zdanit!

Až celá transakce proběhne k vaší spokojenosti, což by za současných podmínek a při dodržení výše zmíněných doporučení nemělo představovat problém, nesmíte zapomenout ještě na jednu důležitou věc. Jak už asi víte, v životě jsou nevyhnutelné pouze dvě věci a to daně a smrt! Bude to díky bohu jen první z nich, které se v dané chvíli nevyhnete. Utržené peníze musíte každopádně uvést ve vašem daňovém přiznání a za předpokladu, že jste byt nevlastnili déle než 5 let, budete povinni zaplatit 15 % z inkasované sumy. Nic platit však nemusíte v případě, když peníze prokazatelně použijete ke koupi nové střechy nad hlavou! Přesvědčili jsme vás, že je vhodná doba k tomu, abyste váš byt zkusili prodat? Anebo počkáte, zda ceny náhodou nepřekonají i současnou rekordní výši?

Publikováno: 22. 10. 2019

Kategorie: Bydlení

Autor: Romana Dohnalová