Volný víkend a nevíte, kam vyrazit? Zkuste výstavu svatováclavské koruny v Praze

Podívat se na korunovační klenoty je skutečným zážitkem. Nejhezčím z nich je svatováclavská koruna. Výstava originálů momentálně neprobíhá, ale přesto máte možnost podívat se na korunu Karla IV. V replikované podobě. Bližší informace se dozvíte v článku.

Replika svatováclavské koruny

K vidění je nádherně zpracovaná replika svatováclavské koruny vyrobená ruční technikou a s co možná nejvíce detaily. Zajímavostí je, že její výroba trvala dlouhých 9 měsíců. Tělo je ze stříbra a umělé drahé kameny jsou ze speciálně upraveného skla. I tak je ale výsledek přesvědčivý a má typickou majestátní atmosféru. Replika patří mezi skutečně zdařilé kousky, na čemž se shodují i znalci.

Výstava v Obecním domě

Pražská mincovna vystavuje expozici mincí doplněnou o svatováclavskou korunu v Obecním domě v historickém centru Prahy. Jde o prodejní výstavu otevřenou každý všední den od 10 do 19 hodin a v sobotu od 10 do 18 hodin. Vstupné je zdarma a vybrané mince ČNB jsou k prodeji. Většinou jde o umělecké ražby do zlata a do stříbra. Replika svatováclavské koruny se k výstavě hodí vzhledem k tomu, že právě koruna je symbolem naší měny a objevuje se téměř všude. Navíc jde o pomyslný zlatý hřeb celé expozice.

Příběhy kolem české královské koruny

Korunovační klenoty budí respekt svým majestátním vzhledem i příběhem táhnoucím se několik století zpět. I sami od sebe mají svou specifickou moc a jakousi sílu. U svatováclavské koruny to platí obzvlášť. Jde o skvostné zlatnické dílo s nádhernými velkými drahými kameny. Právě ony kameny mají za cíl dotvářet energii korunovačního klenotu. Říká se, že spinely slouží k ochraně panovníka i celé země. Smaragdy jsou symboly moudrosti a sytě červené rubíny mají podporovat mužskou energii pro boj s nepřítelem a ochranu království.

Publikováno: 22. 09. 2018

Kategorie: Tipy

Autor: Romana Dohnalová