Jaké materiály se nabízejí, když pořizujeme nová okna?

Výměna oken bývá nedílnou a nutnou součástí rekonstrukce bytů a rodinných domů. Jde o důležitý prvek, který pomáhá zajišťovat potřebný komfort bydlení. Jaké máte možnosti z hlediska materiálů, z nichž jsou okna vyrobena? A jaké jsou jejich přednosti či zápory?

Klasika versus moderní řešení

V minulosti se k výrobě používalo takřka výhradně dřevo. Dnes jsou dřevěná okna spíše na ústupu. Přesto jejich výběrem neuděláte špatné rozhodnutí. Mají velmi dobré tepelně izolační vlastnosti, zvláště tehdy, jsou-li nová a kvalitně provedená. Musíte ale počítat s tím, že vás čekají přeci jen poměrně vysoké pořizovací náklady. O dřevo je pak nutné se důkladně starat, jinak rychle ztrácí svůj původní vzhled a vlastnosti, kvůli čemuž se rychle může snižovat životnost. V současnosti se ve velkém množství případů upřednostňují moderní řešení. Představují je hlavně plastová okna. Oproti dřevu je plast výrazně levnějším materiálem, což se projeví na konečné ceně za okna. Obliba plastových oken ale spočívá i v jejich poměrně dobrých vlastnostech, kdy dobře odolávají extrémním výkyvům teplot. Navíc plast ledasco vydrží a je nenáročný na údržbu. Výčitku vůči němu však mohou mít ti z vás, kteří dbají na ekologii a životní prostředí. Přeci jen jde o umělý materiál, při jehož výrobě dochází k zatěžování přírody.

Luxusní varianty

Stále oblíbenějším řešením jsou hliníková okna. Dají se považovat za spíš nadstandardní provedení, což se ostatně projevuje na jejich vysoké pořizovací ceně. Náklady jsou však vyvážené perfektními vlastnostmi. Hliník je velmi odolným materiálem, okna z něj bez problémů vydrží klidně desítky let bez viditelnějšího opotřebení a nutnosti zásadnější opravy. Nepropouští zvuk, takže dokonale odizolují interiér místností od vnějšího prostředí. Totéž platí i z hlediska tepelné izolace. Dalším luxusním modelem jsou špaletová okna. Ta se však hodí spíše jen u vybraných, zejména historických objektů, kde se při rekonstrukci spolupracuje s památkáři.

Publikováno: 21. 04. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Romana Dohnalová