Tisknout se dá i levně. Přečtěte si 4 tipy, jak snížit náklady v domácnosti i v kanceláři

Jste vděčná za každý tip, díky kterému zase o něco snížíte celkové výdaje domácnosti? Zaměřte se na svou tiskárnu, která je mnohdy netušeným žroutem peněz. Přitom stačí málo a ušetříte nejen peníze, ale také přírodu. Vězte, že vás tisk může stát jen zlomek toho, kolik jste za něj zbytečně utrácela doposud.

1. Pořiďte si správný typ tiskárny

Základem úsporného tisku je vhodně zvolená tiskárna. Například pro tisk černobílých dokumentů je jako stvořená laserová tiskárna, jejíž pořizovací cena je o něco vyšší než cena inkoustové multifunkce, ale postupem času se vám investovaná částka vrátí. Zároveň si rozmyslete, zda skutečně využijete skener, kopírku a další speciální funkce, které konečnou pořizovací cenu navyšují.

2. Tiskněte s kompatibilními inkoustovými náplněmi a tonery

Proč jsou některé cartridge pro tiskárny Samsung výrazně levnější než ostatní? Protože nepochází z produkce výrobce dané tiskárny. Vyrábí je třetí strana, proto jsou k dostání za mnohem nižší cenu. V čem může být problém? Chcete-li zachovat prvotřídní kvalitu tisku, nakupujte kompatibilní tonery a cartridge u prodejců, kteří nabízí prověřené produkty. Například na tonerdepot.cz vám ochotně pomohou vybrat cartridge Lexmark či pro jinou značku tiskárny. Zároveň platí, že čím větší balení inkoustu zakoupíte, tím vás vyjde levněji.

3. Používejte správné nastavení parametrů tisku

Pokud vám nesejde na kvalitě dokumentu, tiskněte jej v režimu „koncept“. Spotřeba inkoustu je mnohem nižší. A bude-li to možné, tiskněte oboustranně a na kvalitní papír.

4. Tiskárnu nevypínejte

Spotřebuje minimum elektřiny, takže ji můžete bez obav nechat v pohotovosti. Tedy v případě, že při každém startu provádí údržbu, při které spotřebuje část inkoustu. Moudrá rada na závěr zní: Tiskněte jen to, co skutečně potřebujete ve fyzické podobě. Když se zamyslíte nad tím, kolik z vytištěných dokumentů jste využila, dojdete k závěru, že si většinou vystačíte s digitální verzí.

Publikováno: 25. 02. 2020

Kategorie: Tipy

Autor: Romana Dohnalová