Trápí vás paradontóza? Nepodceňujte ji

Přezdívá se jí tichý zabiják zubů, protože si jí nemusíme několik let vůbec všimnout. Paradontóza si ale svou daň na našem zdraví vybere vždycky. Nejenže může zapříčinit ztrátu zubu, ale negativně ovlivňuje celý náš organismus. Krvácení dásní bychom proto nikdy neměli podceňovat. Problém je třeba řešit včas!

Jak poznáme zánět dásní?

Zánět dásní, který se při neléčení postupně rozvíjí v paradontózu, potkal nejednoho z nás. Mezi typické příznaky patří zarudnutí a krvácení dásní při čištění zubů. Postupně se zánět projevuje i mezerami mezi jednotlivými zuby a ustupováním dásní.

Některé zlozvyky zánět zhoršují

Za rozvoj zánětu a vznik paradontózy si často můžeme sami. Například kouřením! Mezi nejhorší prohřešky patří ale špatné čištění zubů. Z chrupu dostatečně neodstraníme plak a ten pak v ústech páchá škody. Množící se bakterie ze zubního plaku totiž způsobují právě zánět dásní, který vede k paradontóze. Na vznik paradontózy můžou mít podle odborníků vliv i hormonální změny nebo užívání některých léků.

Mezizubní kartáček je nutnost

Nejdůležitější je dodržování správné dentální hygieny. Zaměřit bychom se měli i na techniku čištění. S tím nám nejlépe poradí stomatologové nebo dentální hygienisti. Své místo by měl každopádně v koupelně mít klasický i mezizubní kartáček. Odborníkům bychom se pak měli do péče svěřit jednou za půl roku. Jen tak lze rozvoji zánětu dásní a paradontózy předejít!

Paradontózu lze léčit!

I při pokročilém stádiu zánětu není vše ztraceno. Díky moderním metodám dokážou specialisté z kliniky Mediestetik vyléčit i paradontózu. Používají například ultrazvuk nebo medicínský laser. Paradontózu léčí tím, že zuby pomocí moderních přístrojů důkladné očistí. U pacientů v pokročilejších stádiích pak provádějí i speciální dlahování zubů.

Publikováno: 10. 10. 2018

Kategorie: Zdraví

Autor: Romana Dohnalová

Tagy: paradentóza