Hlídejte si cenu investičního zlata. Jde o velké peníze

V okamžiku, kdy se chystáte investovat do zlatých slitků, je třeba si najít vhodného prodejce. Dnes už se dá investiční zlato nakoupit velmi snadno, a to díky specializovaným internetovým obchodům. Jenže mnozí investoři dělají chybu v tom, že zlato kupují hned v prvním obchodě, na který narazí. A to může být velmi zásadní chybou, která je stojí peníze.

Jak se určuje cena zlata pro zákazníky?

Základní cena zlata je vždy stanovena kurzem z komoditní burzy. Finální cenu za investiční zlato ale ovlivňuje také to, odkud produkt pochází. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani slovenská mincovna. Kupujete-li si investiční zlato v českých obchodech, většinou pochází ze švýcarských rafinérií. To samozřejmě zvyšuje konečnou cenu pro zákazníky, není se tedy čemu divit, že je u nás zlato přeci jen o trochu dražší nežli v Německu, Švýcarsku, potažmo v dalších západoevropských zemích. Proto je důležité si před nákupem provést důkladné srovnání cen. Je až s podivem, že čeští prodejci nabízejí investiční zlato v cenovém rozpětí kolem 10 %. Jakmile zvolíte drahého obchodníka, můžete za pořízení zlatého slitku utratit klidně o desítky tisíc korun více, než za kolik byste jej koupili u konkurence.

Pozor na certifikáty

Při koupi investičního zlata se tedy jednoznačně vyplatí srovnávat jednotlivé prodejny a eshopy. Dále si pečlivě hlídejte, zda vám vybraný obchod k danému zlatému slitku dodá certifikát o ryzosti a původu. Bez něj totiž budete investiční zlato v budoucnu hůře prodávat, případně za něj dostanete méně peněz. Někteří nesolventní prodejci tohoto faktu často a rádi zneužívají.

Publikováno: 27. 11. 2021

Kategorie: Praktické rady