Jak přestat zajídat stres?

Zajídání stresu vás nezbaví stresu, jen způsobí přibírání na váze. Přesto se takzvanému emocionálnímu přejídání nevyhne většina z nás, především v situacích, kdy procházíme napjatým obdobím. Možná jste se rozhodli zvednout si náladu po těžkém dni miskou zmrzliny nebo tabulkou čokolády. Když se však stane emocionální mlsání běžnou odpovědí na stresovou situaci nebo negativní myšlenky, pak je na čase se nad tím zamyslet.

Co je to stres?

Stresové neboli emocionální přejídání znamená přesně to, co si myslíte. Jíte proto, abyste unikli jakýmkoli špatným pocitům, které zažíváte. Doufáte, že vám jídlo uleví, že se budete cítit lépe. Někdy je to vědomé rozhodnutí: "Můj šéf mě dnes opravdu vyřídil... Dám si pizzu." Ale častěji je to jen bezduchá reakce na vágní, negativní emoci, kterou nemůžete úplně popsat. Možná nevíte, co vás trápí, ale jste si jisti, že jídlo vaše trápení vyřeší.

Je to emocionální nebo fyzický hlad?

Existuje jen málo známek, které vám mohou pomoci odlišit emocionální hlad od skutečného fyzického hladu. Emocionální hlad obvykle přichází najednou. Začnete se cítit stresovaní nebo napjatí a bum! Toužíte po nachos. Na druhé straně, fyzický hlad má tendenci se postupně rozvíjet. Začínáte mít hlad, ale můžete počkat, což vám dává čas na správný výběr a uspokojení tohoto hladu něčím, co je pro vás dobré. Emocionální hlad obvykle způsobuje chuť na sladké, mastné, kalorické a specifické jídlo. Netoužíte jen po něčem sladkém, ale po smažené taštičce z McDonald´s. Na rozdíl od toho, když máte fyzický hlad, jakékoliv jídlo zní dobře. Jste ochotni zvážit několik možností, které uspokojí váš fyzický hlad, což znamená, že je pravděpodobnější, že se rozhodnete lépe. Jakmile je váš fyzický hlad uspokojený a žaludek je pohodlně plný, je to signál, že máte dost, a máte tendenci přestat jíst. Ale když jsou řidičem emoce, je snadné ignorovat to, co vám říká váš žaludek, a vy sníte více jídla, abyste se cítili lépe. Stresové stravování může na okamžik zlepšit vaši náladu, ale hanba a vina často přijdou stejně rychle. Když dokončíte jídlo, které uspokojí váš fyzický hlad, obvykle se později nebudete cítit provinile.

 Tipy pro předcházení emocionálního přejídání

Vedení potravinového deníku

Potravinový deník vám pomůže zjistit, co způsobuje stres. Kdykoli budete cítit potřebu jíst, poznamenejte si, jak jste hladoví na stupnici od 1 do 10 (1 = velký hlad; 10 = najedený). Pak si napište, jak se v tuto chvíli cítíte. Co způsobilo vaši potřebu jíst? Máte skutečně hlad – nebo se cítíte smutní nebo nervózní?

Jednejte podle svých pocitů

Víte, že emoce jsou spouštěčem stresu, tak proč je neuznat? Je v pořádku být někdy bláznivý, vyděšený, osamělý nebo znuděný. Pocity mohou být nepříjemné, ale nejsou nebezpečné – a nemusíte je vždy „opravovat“. Nechte své emoce přicházet a odcházet, aniž byste je soudili. Jsou jen tím, čím jsou.

Pracujte na svých schopnostech zvládat emoce

Pokaždé, když budete jíst v reakci na stres, je to jen připomínka, že se nedokážete vyrovnat se svými emocemi. Když udeří stres, zeptejte se sami sebe: „Co je nejhorší, co se stane, když nebudu jíst?“ Ano, vaše úroveň stresu se může trochu zvýšit, ale ten pocit zmizí. Pokud si dovolíte prožít stres, možná zjistíte, že to není tak špatné, jak jste si mysleli. Tolerujte své emoce nebo hledejte jiné způsoby, jak se vypořádat se svým stresem.

Najděte alternativy k jídlu

Udělejte si chvilku, abyste přemýšleli o svých pocitech a vymysleli způsoby, jak vyřešit svůj problém. Udělejte si seznam věcí, které můžete udělat místo jídla. Vydejte se na procházku, abyste si vyčistili hlavu, poslouchali hudbu, meditovali, četli nebo zavolali příteli a hovořili.

Odhalte své špatné návyky

Emocionální jedlíci neustále posilují myšlenku, že nejlepší způsob, jak zacházet s negativními emocemi, je jídlo. A stejně jako jiné špatné návyky i stresové stravování naskočí bez varování a vy nemáte čas, nad tím přemýšlet. Například jeden špatný den se může rovnat pěti hodinám televize a jednomu litru zmrzliny. Takže se musíte „odnaučit“ špatné návyky a naučit se vypořádat se s nimi jinak než jídlem, když udeří špatný den.

Počkejte si

Emocionální jedlíci se často bojí, že pokud se nenají, touha se jen zhorší. Ale když se zpozdí, často jsou překvapeni, že touha prostě přešla. Spíše než se okamžitě vzdát svých nutkání, slibte si, že počkáte pár minut. Je pravděpodobné, že vás rozptýlí nebo zaneprázdní něco jiného a touha přejde. Buďte k sobě laskaví a věnujte čas práci na stresovém přejídání. Pokud zjistíte, že tyto taktiky vám nefungují, zeptejte se vašeho lékaře, jestli vám nemůže poradit nebo doporučit nějakou podpůrnou skupinu.

Publikováno: 14. 06. 2020 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Lifestyle

Autor: Romana Dohnalová