Skvělé rady, jak vybrat přívěsek pro řetízek

Řetízek se velmi často doplňuje přívěskem. V současné době je přívěsků opravdu velké množství. Vyrábějí se z různých materiálů a v početném zastoupení motivů a variací. Většina z žen vlastní hned několik přívěsků – některé jsou využitelné pro denní nošení, ty další zase skvěle doplní večerní šaty. Podle čeho tedy vybrat ten opravdu nejlepší přívěsek?

Určete, pro jaké účely vám bude přívěsek sloužit?

Ze všeho nejdříve je třeba si uvědomit, k jaké příležitosti si přívěsek pořizujete, kam ho plánujete nosit. Bude to ke každodennímu nošení nebo výhradně na společenskou událost? Na základě vaší odpovědi si pak jednoduše vyberte konkrétní přívěsek. Ne každý přívěsek se hodí k jakékoliv příležitosti.

V případě, že tedy budete vybírat například přívěsek pro večerní oslavy, večírky nebo firemní události, doporučujeme volit přívěsky decentního charakteru bez zbytečné extravagance.. Naprosto jedinečnou volbou jsou třeba přívěsky doplněné perlou nebo kamínkem. Oproti tomu přívěsky se zvířátky lze doporučit spíše ke každodennímu nošení.

Při výběru si dejte pozor

Jakmile si určíte, k jaké události přívěsek vybíráte, je důležité se věnovat následujícím faktorům:

  • shodné povrchové úpravě přívěsku i řetízku,
  • velikosti očka na příslušný řetízek, aby řetízek skrze očko snadno prošel.

Jak je to s povrchovou úpravou

Je velmi časté, že si přívěsky pořizujeme již k nějakému řetízku. Dejte si tedy při vlastním výběru pozor, abyste hledali ke konkrétnímu řetízku přívěsek se shodnou povrchovou úpravou. Je třeba kombinovat přívěsek a řetízek ve stejném materiálu. Rozhodně nelze doporučit zlatý řetízek se stříbrným přívěskem, neboť taková kombinace není nejšťastnější volbou.

Jaká má být velikost očka přívěsku

Při výběru si dejte pozor na správnou velikost očka přívěsku, aby řetízek skrze očko prošel. V případě, že tento krok podceníte, nemusíte ho na pořízený řetízek dostat. Kdo si není jistý rozměry, obraťte se s dotazem přímo na prodejce.

Jiná situace nastává, když vybíráte přívěsek spolu s řetízkem. Ve většině případů vám budou nabídnuty konkrétní typy řetízků, které jsou pro konkrétní přívěsky vhodné a kde získáte záruku, že přívěsek na řetízek provléknete.

Podle čeho vybrat materiál přívěsku?

Výběr materiálu přívěsku hodně souvisí s povrchovou úpravou. Jak už jsme výše uvedli, důležité je docílit kombinace řetízku a přívěsku ze stejného materiálu. S ohledem na samotný materiál, hodně záleží, pro který máte slabost, jaký materiál je vám bližší nebo zda nejste na některý z nich alergičtí.

Každý z nabízených materiálů má zcela odlišné vlastnosti. Mezi nejčastější materiály patří zlato a stříbro. V případě, že dáváte přednost klasice a tradici, zlato je nejčastěji používaným a velice oblíbeným materiálem díky jeho nadstandardní odolnosti, lesklosti a minimální možnosti reakce na tento kov. Komu se žluté zlato nelíbí, můžete zacílit na kategorii pod označením - přívěsky bílé zlato. Přívěsky z bílého zlata se v posledních dekádách stávají velmi oblíbené. Stříbro je oproti zlatu cenově dostupnější, proto se stává mnohem častějším cílem koncové klientely. Z těchto důvodů se na pultech objevuje celá řada tvarových variací..

Jak o přívěsky pečovat

Přívěsek nošený přímo na pokožce, se musí pravidelně čistit. Velkým rizikem pro přívěsek jsou parfémy. Při jeho aplikaci se vyvarujte kontaktu se šperky, aby na nich nevznikly nevzhledné skvrny. Určité kovy velmi často reagují s mnoha chemickými látkami. Z těchto důvodů používejte k jejich vyleštění suchý bavlněný hadřík.

Stříbrné šperky je nutné uchovávat v suchu, tím efektivním způsobem zabráníte jejich oxidaci a černému nádechu. Stříbrné šperky odkládejte jak při sportu, tak i jiné fyzické námaze. Vyvarujte se kontaktu s chemickými prostředky (jako jsou parfémy, chlor, mořská voda, krémy apod.).

Zlaté přívěsky jsou rovněž citlivé k poškození, proto se u nich vyhýbejte všem výše zmíněným chemickým prostředkům, pro jistotu je skladujte ve šperkovnici a vždy je odkládejte před spaním, při sportování a jiné namáhavé aktivitě, aby nedošlo k případnému povrchovému poškození.

Publikováno: 30. 10. 2020

Kategorie: Móda&styl

Autor: Romana Dohnalová