Bydlení

Podle jakých kritérií si vybrat kamna?

Krbová kamna se dostávají stále více do módy. Nejenže jsou velice efektivní, ale zároveň mohou fungovat i jako pěkný dekorativní prvek.

Pokud však nad koupí kamen přemýšlíte, jejich vizuální vlastnosti by rozhodně neměly patřit mezi podstatné důvody, proč si tento zdroj tepla pořídit. Daleko důležitější je jejich výkon. Ten by neměl být ani příliš velký, ale ani příliš malý. Musí být tak akorát.

Hlavní je správný výkon

Mnoho laiků dělá při výběru kamen jednu podstatnou chybu – pořizují si automaticky ta nejsilnější i do prostor, kde to vůbec není potřeba. Nedopusťte se stejného pochybení. Velká kamna v malém domku mohou nadělat více škody než užitku. Nakonec budete rádi, že to u vás nebude vypadat jako v sauně.

Při takto neefektivním používání kamen toho rovněž zbytečně moc protopíte, což bude v konečném důsledku znamenat nemalé finanční ztráty. Topivo totiž není zadarmo. Nicméně jsou zde i jiná negativa spojená s používáním předimenzovaných kamen, třeba usazování zplodin na čelním skle a také v kouřovodech. Ty je pak nutné častěji čistit.

V případě, že si pořídíte kamna, která budou až příliš slabá, hrozí naopak, že je budete až příliš zatěžovat. Tím však také ničemu neposloužíte, jelikož tak bude docházet k degradaci konstrukce a tím i snižování její životnosti. A stejně o moc lepšího výsledku nedosáhnete.

Existuje sice speciální výpočet, podle kterého snadno zjistíte, jak výkonná kamna jsou vhodná zrovna pro váš domov, ale než riskovat případnou matematickou chybu, raději se obraťte na prodejce.

Obecně však platí, že pro dobře izolované a malé domy jsou vhodná méně výkonná kamna než pro chatky a starší stavby, které nedisponují kvalitním moderním zateplením.

Instalace

U některých typů kamen je instalace hračka. V podstatě stačí připojit jen kouřovod, nicméně modely s teplovodním výměníkem by měli montovat vždy odborníci.

Dopřejte si relax. Kde hledat ubytování?

Toužíte po odpočinku, relaxaci a klidu od všedních pracovních dní? Dopřejte si dovolenou na samotě, u lesa nebo v příjemném prostředí u vody. Stránka chaty k pronájmu Vám nabízí výborné možnosti ubytování a v neposlední řadě i zajímavé tipy na výlety. Klikněte například na podstránku ubytování Lednice a rezervujte si pobyt přímo u majitele. Je tak mnoho krásných míst v našem rodném Česku, stačí si jen vybrat co Vám nejvíce vyhovuje.