Matrace je prvním předpokladem pro kvalitní spánek

Je jen málo činností, při kterých stráví člověk tolik času jako u spánku. Je nejdůležitější aktivitou pro regeneraci organismu a revitalizaci duše. Potřebujeme ho k životu stejně jako vodu či vzduch, a proto bychom měli věnovat patřičnou péči jeho kvalitě.

Dopřejte si pohodlí

Již naši předkové v dávných dobách si v rámci svých možností věděli ustlat, tak aby jim bylo pohodlně. Matrace pochopitelně neměli, místo nich používali kožešiny, listí, či slámu. Tyto doby jsou, naštěstí, dávno pryč a my si můžeme dopřát komfort, o kterém se jim ani nezdálo. Na trhu je k výběru nepřeberné množství nejrůznějších matrací. Liší se nejen rozměrem, ale také provedením a výplní. A samozřejmě cenou.

Podle čeho matraci vybrat?

Tápete v nabídce a nevíte čeho se chytit? Základním parametrem by měla být výška a tuhost matrace. Od toho se odvíjí materiál použitý k výplni. Nejčastějším je paměťová pěna, která má skvělé anatomické vlastnosti a vytváří pro tělo ideální podloží. Dobrou volbou jsou matrace oboustranné, jejichž strany se liší tvrdostí. Díky tomu se můžete sami rozhodnout, jestli zvolíte tvrdší, či měkčí poležení. Rozdíly jsou i v technickém provedení matrací a v povrchovém materiálu, který je obvykle snímatelný, vyrobeny z příjemných materiálů s antibakteriálními vlastnostmi.

Kolik stojí kvalitní matrace?

Skvělou zprávou je, že výběr matrace můžete plně podřídit stavu vašeho účtu. V každém rozměru se najdou matrace levnější i drahé. Záleží, jakou šíři postele máte, počítá se se standardní dvoumetrovou délkou. U nejmenší varianty se ceny šplhají od dvou tisíc korun výš. Pokud máte větší „letiště“, nebo manželskou postel, počítejte se spodní hranicí kolem pěti tisíc. Strop prakticky neexistuje, protože některé matrace splňují i ty nejnáročnější požadavky, což se promítá do ceny. Nezapomeňte, že předpokladem dobrého spánku je nejen matrace, ale i kvalitní rošt. Nevyhnutnou tečkou pak anatomický polštář.

Publikováno: 08. 01. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Romana Dohnalová