Koketujete s veganstvím? Může prospět vašemu zdraví, ale musíte vědět, jak správně jíst

Líbí se vám představa, že už nikdy nedáte do úst maso, případně ani jiné živočišné produkty? Nejste sami. Na světě žije téměř 400 milionů vegetariánů a odhadem kolem 70 milionů veganů. Počet lidí, kteří se rozhodli pro etičtější způsob stravování, se blíží k 10 % z celkové populace a s ohledem na statistiky je zjevné, že jich bude v příštích letech přibývat. Spousta lidí na veganský způsob stravování přešla již dávno, ale obávají se možných zdravotních rizik. Téměř každý řeší otázku, zda tělu nebude „něco chybět“. Většina z nich přitom na vyváženou skladbu jídelníčku vůbec nedbá.

Opravdu je veganská strava zdravá?

Kladete si stejnou otázku, ale nacházíte různé odpovědi? Pokud respektujete lékařské autority, přečtěte si stanoviska WHO, Americké dietetické asociace či australské organizace National Health and Medical Research Council. Podle nich je „pečlivě sestavená veganská strava schopná pokrýt potřebu všech živin“. V praxi to znamená následující. Vegan – chce-li se stravovat skutečně zdravě – musí dbát na pestrou a vyváženou stravu. Jídelníček by se měl skládat především z čerstvého ovoce a zeleniny, oříšků a luštěnin. Co naopak zdraví neprospívá, je tzv. junk food, tedy rychlé občerstvení, cukrovinky apod.

Jak je to s doplňky stravy - budete je potřebovat?

Připomínáme, že doplňky stravy neslouží jako pestrá náhrada jídelníčku. Na druhou stranu jsou ideální berličkou pro každého, kdo si není jistý, zda jeho jídelníček obsahuje všechny potřebné živiny, případně potřebuje dočasně zvýšit jejich příjem. K oblíbeným produktům určeným nejen pro vegany patří doplňky stravy z nabídky českého výrobce Naturvita: Omega 3 Vegan (výhodně koupíte zde) pro podporu normální činnosti mozku a zraku, Vitamín B12, Jodikal, Kyselina listová FORTE či Selen FORTE. Zakoupíte je i online v na gigalekarna.cz.

Publikováno: 18. 06. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: Romana Dohnalová