Kde hledat informace o filmech?

V dnešní době, kdy filmová produkce dosahuje neuvěřitelných rozměrů, je těžké se v tom všem zorientovat. Kde hledat informace o filmech, aby vám neutekly žádné zajímavé tituly? Naštěstí existuje několik zdrojů, které vám mohou pomoci najít ten správný film právě pro vás.

Jedním z nejlepších zdrojů informací o českém filmu je internetový portál Filmový přehled - česká databáze filmů, kterou spravuje Národní filmový archiv. Tento portál navazuje na stejnojmenný tištěný časopis, který začal vycházet už v roce 1939 pod názvem Filmová kartotéka. Filmový přehled sloužil kinařům jako přehled distribuce, ale postupně se stal i vyhledávaným časopisem mezi filmovými fanoušky. Přinášel nejen základní informace o jednotlivých filmech, ale také seznámil čtenáře s obsahy filmů a představil profily režisérů, herců a dalších tvůrců.

Filmový přehled se stále vydává, ale již pouze v elektronické podobě. Na internetovém portálu Filmovyprehled.cz najdete kompletní seznamy českých filmů, ať už se jedná o novinky v kinodistribuci nebo o klasické filmy, které si stále udržují své fanoušky. Kromě toho se zde nachází také recenze, články o historii českého filmu a rozhovory s tvůrci. Celkově se jedná o skvělý zdroj informací o filmové tvorbě v České republice.

Dalším zdrojem, který by vás mohl zajímat, jsou online filmové databáze. Tyto databáze obsahují informace o filmech z celého světa a mohou vám pomoci najít nejen české filmy, ale také zahraniční tituly, které by vás mohly zajímat. Mezi nejznámější online databáze patří například IMDb a Kinobox.

Pokud máte rádi filmové festivaly, určitě se vyplatí sledovat programy festivalů, které se konají v České republice. Mezi nejznámější filmové festivaly v ČR patří například Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, Febiofest nebo Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava. Tyto festivaly nabízejí unikátní možnost vidět nejen české, ale i zahraniční filmy, které by jste jinak možná neměli příležitost vidět.

Kromě výše zmíněných zdrojů můžete také sledovat filmové novinky v médiích. Řada tištěných a online magazínů se věnuje filmovému průmyslu a pravidelně přináší zprávy o nových filmech, recenze a rozhovory s tvůrci. Mezi nejznámější filmové magazíny patří například Cinema, Totalfilm nebo Empire.

V dnešní době se informace o filmech dají najít na mnoha místech a je snadné ztratit se v množství informací. Proto je dobré vybrat si několik zdrojů, které vám nejvíce vyhovují a sledovat je pravidelně. Díky tomu se můžete těšit na zajímavé filmy a nezmeškáte žádné důležité informace o filmové tvorbě.

Publikováno: 24. 04. 2023

Kategorie: Tipy

Autor: Adéla Novotná