Jen blázni ignorují dopravní značení

Stále více lidí využívá k cestování do práce vlastní vozidlo. Doby, kdy se jezdilo autobusy, vlaky nebo takzvaně „emhádéčkem“, jsou za zenitem. Novum jízdy po vlastní ose s sebou ale přináší problematiku nedostatku parkovacích míst i složitosti řízené dopravy. Policista, coby regulovčík, by dnes v dopravní špičce rozhodně neuspěl, a tak je nutné velmi dobře volit a aktualizovat dopravní značení. An i semafory totiž nejsou všespásné.

​Respektovat zákazy se na silnicích vyplatí

Mezi nejvíce exponované značky patří značky zákazové, příkazové, upravující přednost a značky výstražné. Nejenže slouží k úpravě plynulosti provozu, ale hlavně jsou pro řidiče bezpečným průvodcem na cestách. Bez znalosti těchto značek není možné absolvovat autoškolu a usednout za volant. Konkrétní umístění dopravního značení určuje dopravní inženýr ve spolupráci s dopravním inspektorátem policie. Tyto značky nemohou sloužit ke komerčním účelům. Poněkud jiného rázu bývá vodorovné dopravní značení, které může fungovat jako pomocný produkt při parkování nebo logistice privátních akcí. Společnost AZ značky nabízí vodorovné značení u průmyslových areálů, obchodních zón, logistických center, venkovních i podzemních parkovišť. Vodorovné značky jsou vyznačeny na pozemní komunikaci barvou a rozlišují se na stálé a přechodné.

​Přednost zprava je přežitek

Barvy jsou kladeny za studena, aplikované ručně stěrkou nebo strojně. Jejich životnost je minimálně 36 měsíců, záruka na práce pak 24 měsíců. Laicky řečeno, bez dopravního značení se dnes neobejde ani ta nejmenší vesnice. Systém „předností zprava“ je z pohledu moderní logistiky zastaralý a v reálu se praktikuje velmi zřídka, zejména pak v obytných zónách nebo starší zástavbě ulic. Chcete-li být na cestách v bezpečí, nezbývá než silniční značení respektovat, chovat se vůči ostatním účastníkům provozu ohleduplně a jednou za čas si osvěžit teoretické znalosti dopravního značení, které v praxi jako když najdete.

Publikováno: 29. 12. 2022

Kategorie: Lifestyle

Autor: Romana Dohnalová