Jak vybrat dokonalý pelech pro psa?

Pořídila jste si čtyřnohého kamaráda, případně se na tento životní krok teprve chystáte a ráda byste mu dopřála ten nejlepší pelíšek? Bude vám za to vděčný, ovšem pouze v případě, že mu bude vyhovovat. Nabídka pelechů, pelíšků a matrací pro psy je velmi bohatá a vybírat jen s ohledem na vzhled či cenu není nejlepší nápad. Důležitá jsou i jiná kritéria – o těch se dozvíte v tomto článku.

Správná velikost

Pelíšek pro psy musí mít správnou velikost. V praxi to znamená takovou, aby se v něm pejsek cítil pohodlně a zároveň bezpečně. Zohledněte proto velikost zvířete i jeho návyky – někteří psi preferují spánek „v klubíčku“, jiní se zase roztahují po celé délce pelechu. Pro pořádek ještě jednou: pelech pro psy nesmí být příliš těsný, ale ani obrovský. Zkrátka tak akorát.

Vhodně zvolený materiál

S pohodlím úzce souvisí i výběr materiálu. Na jeho vlastnostech však závisí i údržba. Snažte se vybrat pelech, který je příjemný na omak, chlupy se v něm nedrží „zuby nehty“ a zároveň ho není problém kdykoliv vyprat. Pro velká plemena a psí raubíře jsou ideální vysoce odolné pelíšky pro psy.

Pelíšek podle místa

Při výběru byste měla přihlédnout také k místu, kde pelíšek položíte. Bude na chladné podlaze? Pak by mu nemělo chybět silné dno s dobrými izolačními vlastnostmi. Někdy se jako lepší volba jeví matrace pro psy.

Pro staršího nebo těžkého psa

Vybíráte-li pelech pro psa, který je v důchodovém věku, jistě ocení ortopedickou matraci. To samé platí o obřích plemenech a těžkých psech – těm se mohou tvořit otlaky, takže určitě ocení adekvátní podloží.

Pelech podle tvaru

Proč byste měla brát v úvahu také tvar? Jednoduše proto, že některá plemena preferují oválné pelechy, jiným svědčí pelíšky pro psy typu „iglú“ či kukaně. Jaký pelech je vhodný právě pro vašeho psa, si budete muset vyhledat na webu, případně se zeptat zkušeného chovatele. A proč by váš psí přítel neměl být o pelech ochuzen? Protože se stane jeho „místem“, kde ho můžete kdykoliv odkázat. Získá díky němu pocit bezpečí a klidu, bude v psychické pohodě a vy také.

Publikováno: 14. 02. 2023 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Tipy

Autor: Romana Dohnalová

Tagy: jak vybrat pelech pro psa | jak vybrat pelíšek pro psa