Bariková vína aneb vína z dubových sudů

Také patříte mezi milovníky dobrého vína? V tom případě zajisté máte ve sbírce široké spektrum těch nejoblíbenějších značek. Ovšem typem vína, který možná zatím unikal vaší pozornosti, jsou bariková vína, anebo – chcete-li – vína z dubových sudů. Dnes již neodmyslitelně patří k modernímu vinařství Patří především do moderního vinařství, ale vyrábí se již mnoho let. Ještě předtím, než se vůbec víno začalo skladovat ve skleněných láhvích, tak bylo uchováváno v sudech z různých druhů dřeva. V dobových filmech, ale i na obrazech se starší tématikou jste mohli zahlédnout právě sudy s vínem. V dnešní moderní době však nepotřebujeme vína uchovávat v sudech, máme na to jiná zařízení, jako například nerezové tanky.

Jaký účinek má dubové dřevo na chuť vína?

Hned prvním důvodem, proč byste měli víno ukládat do dubových sudů, je fakt, že dokáže vínu dodat chuťové prvky navíc. Především vůni a chuť po vanilce, kokosu, kouře a hřebíčku. Díky tomu, že dřevo komplikuje přísun kyslíku do sudu, se víno stává hladším a také bude méně svíravé. Dalším "bonusem" je krémovější aroma. Barikovaná vína nabízí také celou řadu chuťových tónů. Jaké to jsou? Užít si můžete chuť sušeného ovoce, koprové nebo dřevité tóny, vanilku a spoustu dalších.

Z jakého dřeva se sudy na barikové víno vyrábí?

Barikové sudy se podle zákona musejí vyrábět z dubového dřeva. Ovšem není dub jako dub. V rodu dubů existuje celá řada jednotlivých stromů, je jich dokonce až 450. Pokud ale zůstaneme u výroby sudů, tak nejčastější používané druhy dřeva pro jsou americký, francouzský a kavkazský dub. Na výrobu gruzínských barikových vín se využívá těch nejkvalitnějších sudů z dubů, které můžeme nalézt na úbočí kavkazských hor. Problém je, že růst dubů může trvat i několik desítek let, a navíc z jednoho stromu lze vyrobit jen 2 dubové sudy. Jakmile dřevo dosáhne dostatečné kvality, výroba může začít. Pokud jste právě dostali chuť na barikové víno z Gruzie, poohlédněte se po něm ve specializovaném eshopu vinazgruzie.cz, kde mají i dárková balení vín - ideální vánoční dárek na poslední chvíli.

Publikováno: 17. 12. 2021

Kategorie: Lifestyle

Autor: Romana Dohnalová