Jak levně odhlučnit byt?

Nadměrný hluk zbytečně ubírá jinak pohodové atmosféře v domácnosti, ale naštěstí ho můžete různými způsoby zcela eliminovat a přinejmenším alespoň výrazně omezit. Profesionálové doporučují odhlučnění stěny, podlahy či stropu vhodně zvolenými materiály – ideální volbou je moderní akustická pěna. Jenomže ne vždy je takové řešení možné. Pokud bydlíte v pronájmu nebo jen momentálně nedisponujete potřebnou částkou, vyzkoušejte následující možnosti.

Utěsněte dveře

Špatně těsnící dveře mohou být zdrojem nadměrného hluku z chodby. Jestli doma slyšíte štěbetání sousedek, pohyb výtahu a další zvuky, které by měly zůstat mimo prostor vašeho bytu, kupte si samolepicí těsnící pásku, případně kartáčové těsnění na větší škvíru. Co se týče dveří v bytě, odhlučnit je můžete pomocí izolační zarážky. Ta se vám navíc bude hodit i v případě, že přes dveře směrem z předsíně táhne.

Vyzdobte zdi dekoracemi

Holé stěny perfektně odrážejí vzduch. A přestože má ideální vlastnosti akustická pěna, při odhlučnění mohou posloužit také obrazy, plakáty nebo police, na které poskládáte knihy. V podstatě zabijete dvě mouchy jednou ranou – váš domov bude veselejší a potíže s nadměrným hlukem budou rázem o něco menší.

Hluk pohlcují i textilie

Bytové textilie patří mezi materiály, které tlumí hluk. Čím více se jich v místnosti nachází, tím více hluku zachytí. K dostání jsou i speciální akustické textilie se speciálně vyvinutým efektem pro absorpci zvuku, nicméně dobře funguje také silnější koberec (minimalizuje tzv. kročejový hluk). Hluk z ulice snížíte pomocí těžších závěsů nebo rolet.

Udělejte si radost knihovou

Potřebujete odhlučnit větší prostor – třeba celou stěnu? Vynikajícího výsledku dosáhnete pomocí knihovny. Kromě toho, že se velmi zlepší akustika v interiéru, získáte dominantní prvek, na který je radost pohledět. A budete mít důvod, proč si pravidelně dělat radost pěknou knihou.

Publikováno: 10. 03. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Romana Dohnalová