6 největších mýtů o opalovacích krémech. Znáte je?

O ochranných prostředcích před UV paprsky již bylo popsáno leccos. Co z toho je pravda a co ne?

Mýtus č.1: Lidé s tmavou kůží nemusí používat ochranný opalovací krém

Chránit se opalovacím krémem je pro zdraví důležité bez ohledu na barvu a tón pleti. Každý typ pokožky se totiž na slunci může spálit bez poctivého natírání pokožka spíše stárne a je vystavena většímu riziku vzniku rakovinového onemocnění.

Mýtus č. 2: Jestliže má make-up ochranný faktor, není nutné použít i opalovací krém

Ochranný faktor dnes zdánlivě obsahuje téměř vše, co se dá koupit v drogerii. Najdeme ho v podkladových bázích, make-upu, bronzer, tvářenky či v mastkových pudrech. Myslet si ale, že po aplikaci těchto kosmetických přípravků je naše pokožka dostatečně chráněná je omyl. Podklad pod make-up nebo tvářenku si totiž nanášíme nerovnoměrně a jen na některá místa na tváři - jejich ochranný faktor je proto spíše jen doplňkem plnohodnotného ochranného krému. Na běžné denní nošení postačí krém s ochranným faktorem SPF 30, který kromě ochrany před sluncem pokožce dodá i hydrataci.

Mýtus č.3: Vodě odolný opalovací krém stačí nanést pouze jednou

Ani vodě odolný opalovací krém vám nezajistí dokonalou ochranu před působením slunečních paprsků. Doporučuje se znovu nanášet alespoň každé dvě hodiny, při častém pobytu ve vodě nebo se hodně potíte, ho třeba aplikovat ještě častěji. Abyste na opakované natírání na pláži nezapomněli, položte si opalovací krém na viditelné místo. Pokud ani to nepomůže, nastavte si připomínku v telefonu - ten má většina z nás po ruce i na dovolené.

Mýtus č.4: Opalovací krém stačí natřít jen na některé části těla

Kterákoliv nezahalená část vašeho těla vyžaduje ochranu před sluncem. Často největší pozornost věnujeme zejména obličeji, ale slunce zanechává stopy v podobě pigmentových skvrn i na nohou, rukou, krku, uších, ramenou či dekoltu. Krémem s ochranným faktorem proto natírejte každou odhalenou část těla.

Mýtus č.5: Opalovací krémy pro dospělé poskytují méně ochrany než ty pro děti

Opalovací krémy obsahují stejné aktivní ochranné složky bez ohledu na to, zda jsou určeny pro děti nebo dospělé. Rozdíly jsou často jen v typech použitých receptur - ty v krémech pro děti jsou přizpůsobeny jejich mnohem jemnější pokožce. Dětské opalovací krémy bývají také často neparfémované, bez parabenů a dalších látek. Dětské opalovací krémy mimoto neštípou, pokud se dětem náhodou dostanou do očí.

Mýtus č.6: Poslouží i loňské balení krému

Pokud máte doma poloprázdné balení opalovacího krému z minulého roku, raději ho vyhoďte. Před použitím si vždy zkontrolujte jeho doporučené datum spotřeby - pokud je krém starý, určitě už není takový účinný jak by měl být. Pokožku máme jen jednu, mělo by nám tedy záležet na tom, čím se krémujeme.

Článek jsme napsali ve spolupráci s magazínem Life4Us.cz.

Publikováno: 10. 05. 2017 / Aktualizováno: 23. 01. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Tereza Horáková

Tagy: opalovací krémy zdraví