Finance

Vodu můžete ohřívat i levněji, ušetřit tisíce korun ročně! Jak na to?

Ceny energií vyletěly velmi vysoko a stále více lidí pokukuje po způsobech, jak v rámci každodenního provozu domácnosti minimalizovat náklady na energie. Jednou z možností je úspora za ohřev vody. Až několik tisíc korun ročně může zůstat i ve vaší peněžence, pokud se budete řídit následujícími radami.

Optimální nastavení bojleru

Využíváte-li k ohřevu vody zásobníkový ohřívač, nezapomeňte správně nastavit teplotu ohřevu vody. Nejúspornějšího režimu, tedy nejnižších energetických ztrát, dosáhnete v rozmezí 50-60 °C. Samozřejmě je rozumné přihlížet k teplotě venkovního prostředí. V létě je vhodné teplotu ohřevu mírně snížit, v zimě naopak zvýšit.

Ohřev průtokovým ohřívačem

Potřebujete-li vodu ohřívat nepravidelně a krátkodobě, bude pro vaše potřeby mnohem lepší průtokový ohřívač. Voda se v něm nekumuluje, takže se nemusí průběžně udržovat teplá. Dané řešení se obvykle vyplatí např. v rekreačních objektech.

Využívání solární energie

Energie, která je k dispozici zadarmo, a navíc čistá? Přesně takové je teplo ze slunce, které můžete kumulovat prostřednictvím fotovoltaických panelů. „Soláry“ jsou v posledních letech na vzestupu a technologie zaznamenaly velký pokrok – investice se díky tomu vrátí poměrně brzy, cca v horizontu 5-10 let.

Tepelné čerpadlo

Zřejmě nejvýraznější úspory za ohřev vody můžete dosáhnout pomocí tepelného čerpadla. Musíte však počítat s vyššími náklady na pořízení, cenově se čerpadla pohybují v desítkách až stovkách tisíc korun. Rodinnému rozpočtu ovšem značně uleví především v rámci vytápění.

Jak ještě ušetřit za vodu?

Kromě ohřevu můžete ušetřit i tak, že snížíte celkovou spotřebu vody. V úsporné domácnosti by na kohoutcích neměl chybět perlátory, s jejichž pomocí lze snížit průtok o více než polovinu. Další možností je pořízení retenční nádrže a využívání dešťovky – na zálivku, praní prádla, ale třeba i na sprchování a do bazénu.

Spoustu praktických informací ohledně úsporných opatření najdete na blogu projekční kanceláře Zakra, která vám pomůže uskutečnit realizaci domovní ČOV, domácí studny i zmíněné retenční nádrže.

Dopřejte si relax. Kde hledat ubytování?

Toužíte po odpočinku, relaxaci a klidu od všedních pracovních dní? Dopřejte si dovolenou na samotě, u lesa nebo v příjemném prostředí u vody. Stránka chaty k pronájmu Vám nabízí výborné možnosti ubytování a v neposlední řadě i zajímavé tipy na výlety. Klikněte například na podstránku ubytování Lednice a rezervujte si pobyt přímo u majitele. Je tak mnoho krásných míst v našem rodném Česku, stačí si jen vybrat co Vám nejvíce vyhovuje.