Rozpalte páru: 7 esenciálních tipů pro bezpečné a účinné saunování

Sauna je skvělým způsobem, jak uvolnit tělo a mysl, zlepšit krevní oběh a očistit pokožku. V následujícím článku se podělíme o 7 esenciálních tipů, které vám pomohou dosáhnout bezpečného a účinného saunování.

1. Hydratace je klíčová

Při saunování se tělo intenzivně potí, což může rychle vést k dehydrataci. Před a po návštěvě sauny se ujistěte, že pijete dostatek vody. Vyhněte se alkoholu, který může dehydrataci zhoršovat.

2. Správná doba a teplota

Ideální doba strávená v sauně se pohybuje mezi 10 a 20 minutami. Teplota by měla být mezi 70 a 100 stupni Celsia, v závislosti na vašem komfortu a zvyku.

3. Nahřejte se postupně

Začněte na nižší teplotě a postupně se ponořte do vyšších teplot. Toto pomáhá tělu adaptovat se na teplotní změny a minimalizuje riziko nepříjemností.

4. Nezapomeňte se ochladit

Po vyhřátí v sauně je důležité se řádně ochladit. Může to zahrnovat sprchu studenou vodou, skok do studeného bazénu nebo jednoduše odpočinek v chladném prostoru.

5. Odpočívejte mezi seancemi

Pokud máte v plánu více seancí v sauně, dejte tělu čas k odpočinku mezi jednotlivými seancemi. Doporučuje se minimálně 15-20 minut odpočinku mezi seancemi.

6. Naslouchejte svému tělu

Pokud se cítíte závratně, mdlo nebo nepohodlně, okamžitě opusťte saunu. Saunování by mělo být příjemné a relaxační zážitkem, nikoliv něčím, co vám způsobuje nepohodlí.

7. Užijte si to!

Poslední, ale rozhodně ne nejdůležitější tip je, abyste si saunu užili. Zkuste aromaterapii nebo meditační hudbu, aby se zážitek stal ještě hlubší a relaxačnější.

TIP: Sauna je často součástí wellness center, proto pokud máte rádi saunování v páru, tak je ideální využít například wellness pro dva.

Sauna je skvělý způsob, jak se odreagovat, uvolnit napětí a podpořit celkové zdraví. Ale jako u jakéhokoli wellness rituálu, je důležité si uvědomit, že klíčem k úspěchu je správné provedení a poslech vlastního těla. Bezpečnost by měla být vždy na prvním místě, takže pokud jste nováčkem v saunování nebo pokud máte jakékoliv zdravotní problémy, je dobré se poradit se zkušenějším.

Na závěr je třeba zdůraznit, že saunování je více než jen o teple a pocení. Je to také čas, kdy se můžeme odpojit, zpomalit a zaměřit se na sebe. Je to rituál, který nás zklidňuje a pomáhá nám nalézt vnitřní rovnováhu. Takže ať už saunujete doma nebo ve wellnessu, ujistěte se, že si z těchto okamžiků uděláte něco speciálního. Buďte v těchto chvílích plně přítomni a vychutnávejte si každý okamžik.

Publikováno: 30. 05. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Adéla Vránová