Jaké nejčastější chyby dělají (nejen) začínající investoři?

Chybami se člověk učí. Jako začínající investor pravděpodobně párkrát zachybujete i vy. Ovšem rozhodující faktor je, aby chyby nebyly pro vaší investici fatální. Pokud svou investici dostatečně nepomyslíte, může se stát, že výnosy budou jednoduše nízké, nebo dokonce žádné. Existují však chyby, kterých se často dopouštějí převážně začínající investoři. Jaké to jsou a jak se jim účinně vyhnout vám prozradíme v následujících řádcích.

Moc přemýšlíte, nebo naopak

Je vcelku jedno, zda do všeho jdete po hlavě, nebo jste příliš opatrní a investujete malé částky. Oba případy však neznamenají nic dobrého. Opatrní investoři často investují do méně výhodných nástrojů, jenž ani zdaleka nemohou překonat inflaci. Naopak agresivní investoři na to jdou rovnou od podlahy, což představuje zbytečně vysoké riziko ztráty. V první řadě je nutné si stanovit jasnou strategii, které se musíte držet. Vyčkávejte na vhodný okamžik pro investování. A přečtěte si osvědčené tipy, jak začít investovat.

Investujte s rozumem

Nákup náhodných aktiv málokdy přinese něco dobrého, a proto se raději vyhněte bezhlavému investování do neznámých investičních nástrojů, o kterých nic nevíte. Investování je především o důkladném prostudování hromady materiálů. Než vůbec nějaké peníze investujete zjistěte si o konkrétním nástroji patřičné informace.

Risk je zisk, ale stojí to za to?

Pokud zrovna nepatříte do skupiny dynamických investorů, kteří očekávají extrémně vysoké výnosy za krátký časový úsek, riskujte zodpovědně. Neinvestujte své peníze do nástrojů, které slibují nadměrné výnosy, často právě to představuje signál, že s investicí je něco špatně.

Investujte pouze tolik, kolik si můžete dovolit

Na závěr bychom rádi připomenuli jednu z nejčastějších začátečnických chyb. Nepotřebujete investovat celou výplatu, pro začátek bohatě postačí pár stovek. Především byste měli investovat takové množství peněz, aniž by to narušilo váš osobní život. Méně někdy znamená více. Neméně důležitá je také diverzifikace portfolia.

Publikováno: 27. 04. 2022

Kategorie: Finance

Autor: Romana Dohnalová