Pomůže vám při klíšťové encefalitidě životní pojištění?
Známé italské přísloví praví, že do žen a do melounů člověk nevidí. Poněkud paradoxně bychom ale toto tvrzení mohli vztáhnout i na klíšťata — na první pohled totiž také nemáme šanci zjistit, zda je klíště, které se nám přisálo na těle, infikované, nebo není. A i když většinou přenašečem žádné nebezpečné choroby nebývá, přesto je vždy třeba se k němu chovat tak, jako by nakažené být mohlo. Následky klíšťové encefalitidy či lymeské boreliózy bývají totiž vážné a mohou zanechat dlouhodobé zdravotní následky.
Jakou prevenci proti klíšťové encefalitidě a lymeské borelióze zvolit?
Největší nebezpečí představují klíšťata v přírodě tradičně v letním období, zvýšenou pozornost bychom jim měli věnovat zejména mezi květnem a říjnem, kdy také obvykle trávíme více času venku. A často nenosíme uzavřenou obuv ani dlouhé kalhoty, které jinak představují poměrně účinnou ochranu proti těmto parazitům, kteří se vyskytují hlavně při zemi.
Před cestou ven je proto vhodné preventivně použít nějaký odpuzující prostředek a repelent. Po každém návratu z výletu či procházky v přírodě by pak mělo být samozřejmostí prohlédnout pečlivě celé tělo a pozornost věnovat především hlavě, podpaží a kožním záhybům.
Neděste se předčasně
Pokud na kůži nějaké přisáté klíště najdeme, měli bychom ho neprodleně odstranit, i když nakaženo je v tuzemsku „pouze“ zhruba 5-10 % všech klíšťat a ani v případě, kdy by klíště nakažené bylo, nemusí nutně k přenosu nemoci dojít. Jedním z klíčových faktorů navíc bývá i čas — například riziko přenosu lymeské boreliózy se odstraněním klíštěte do 24 hodin významně snižuje. S odstraněním potenciálně nebezpečného roztoče bychom ale rozhodně neměli otálet.
Navíc vzhledem k tomu, že případné příznaky nákazy se mohou projevit až po několika dnech, je dobré i po odstranění klíštěte věnovat postiženému místu pozornost. Pokud dojde například k zarudnutí kůže v blízkém okolí rány, mohlo by se jednat o příznaky klíšťové boreliózy. Často se v této souvislosti objeví i chřipkové symptomy. Bezodkladně v takových případech vyhledejte lékařskou pomoc, neboť pokud by se nemoc dostala do pokročilejší fáze, může způsobit velmi vážné zdravotní komplikace a trvalé následky.
Pomoci překonat následky nemoci může i pojištění proti výpadku příjmů
Léčba rozvinuté klíšťové boreliózy či encefalitidy bývá vždy dlouhodobým procesem, na jehož konci mohou pacientům zůstat i trvalé následky. Může se jednat třeba o chronickou extrémní únavu, ale i o narušení nervové soustavy (brnění a necitlivost v končetinách, poruchy paměti a soustředění). Neléčená borelióza pak může vyvolat záněty nervů, mozkomíšních blan či mozku (tzv. meningitidu).
Je proto vždy lepší snažit se těmto vážným chorobám předcházet. Před klíšťovou encefalitidou se lze bránit rovněž očkováním, jež poskytne ochranu na tři roky; nicméně proti borelióze zatím očkování neexistuje.
S překonáváním případných zdravotních následků vážných chorob přenášených klíšťaty vám pak může pomoci i vhodně nastavené životní pojištění. To v takových případech dokáže například pokrýt výpadek příjmů azpůsobený dlouhodobou pracovní neschopností, případnou invaliditou a pomůže i v případě ošetřování člena rodiny (OČR).
Publikováno: 05. 09. 2024
Kategorie: Finance