Ou, to je nepříjemné. Jak odstranit záznam z registru dlužníků SOLUS?

O SOLUSu slyšel téměř každý a většinou i lidé, kteří v něm nefigurují. Notoricky známý „registr dlužníků“ je noční můrou každého, kdo z nějakých důvodů nedodržel smluvní podmínky a neuhradil včas své závazky. Pokud máte obavy, že v něm figurujete také, nepřestávejte číst. Prozradíme vám vše, co byste o databázi měla vědět. Včetně návodu, jak se ze SOLUSu dostat.

Co je to SOLUS?

SOLUS sice není jediným registrem (banky nahlíží také do BRKI – Bankovního registru klientských informací), ale využívá ho nejvíce subjektů. Jedná se o sdružení právnických osob, které bylo založeno za účelem vzájemného sdílení informací o klientech. Informace o vaší osobě se mohou do SOLUSu dostat v souvislosti se splácením úvěru, ale také zapůjčením automobilu či pořízením nové pračky. Nutno podotknout, že se nemusí jednat o negativní údaje – v registru jsou také pozitivní informace, které mohou zvýšit bonitu. Například to, že řádně splácíte. Mezi členy SOLUSu najdete většinu bank, nebankovních poskytovatelů, dodavatele plynu, pojišťovny, mobilní operátory a další subjekty.

Jak zjistíte, že máte negativní záznam?

SOLUS umožňuje zaslání SMS výpisu nebo klasického tištěného výpisu s podrobnými informacemi. Jedná se o zpoplatněné služby.

Jak své jméno z registru dostat pryč?

Špatná zpráva je, že údaje o vaší osobě mohou v SOLUSU zůstat i několik let po té, co závazek doplatíte. V takovém případě to nebudete mít při žádosti o další úvěr snadné a poskytovatelé k vám budou přistupovat jako k rizikovému klientovi. Můžete však dosáhnout vymazání z registru, a to následujícím způsobem:
  1. zažádejte si o výpis ze SOLUSu a zjistěte, zda někomu dlužíte
  2. uhraďte své závazky i s úroky
  3. podejte písemné odvolání souhlasu se zpracováním osobních údajů
Pokud se věřitel nepostará o odstranění, obraťte se přímo na SOLUS a písemně sdružení požádejte o nápravu. Nepomůže-li ani to, obraťte se na ÚOOÚ.

Publikováno: 01. 10. 2017

Kategorie: Tipy

Autor: Romana Dohnalová

Tagy: jak odstranit záznam ze solusu | jak se dostat ze solusu