Kyselina listová: Proč je tak důležitá pro těhotné ženy

Kyselina listová, schovaná pod méně známým názvem folát, je vitamín skupiny B, který hraje pro lidské zdraví klíčovou roli. Pro ženy toužící po miminku je ale naprosto nepostradatelná. Během těhotenství se totiž stává superhrdinkou, která chrání děťátko před vážnými vadami.

Proč je kyselina listová tak důležitá?

Odpověď se skrývá v neurální trubici, která se u miminka vyvíjí v raných fázích těhotenství. Z ní se pak formuje mozek, mícha a páteř. Pokud je kyseliny listové nedostatek, neurální trubice se nemusí správně uzavřít, což vede k vážným vývojovým vadám, jako je rozštěp páteře a mozku.

Kde kyselinu listovou najdeme?

Naštěstí se tato zázračná látka nachází v mnoha potravinách. Můžeme ji získat z tmavě zelené listové zeleniny, brokolice, květáku, luštěnin, ořechů, citrusových plodů a celozrnných produktů. Pro jistotu se ale doporučuje užívat i doplňky stravy s kyselinou listovou, protože těhotné ženy potřebují mnohem větší dávku než obvykle. Například Kyselinu listovou forte od Naturvity.

Tip: Doplněk stravy Kyselina listová forte najdete v Gigalékárně.

Kdy začít s užíváním kyseliny listové?

Ideální je začít s užíváním kyseliny listové už 3 měsíce před otěhotněním. Díky tomu bude mít tělo zásoby, které miminko využije hned od prvních dnů vývoje. Doporučená denní dávka pro ženy v reprodukčním věku je 400 mikrogramů, v těhotenství pak 600 mikrogramů.

Kyselina listová není jen pro miminko

Kromě ochrany děťátka před vrozenými vadami má kyselina listová i další benefity pro těhotné ženy. Snižuje riziko preeklampsie, anémie a předčasného porodu. Podporuje také zdravý růst placenty a celkový prospěch maminky.

Kyselina listová: FAQ pro nastávající maminky

Teď, když už víte, že kyselina listová je pro pohodové těhotenství takřka nezbytná, možná máte v hlavě pár otázek. Pojďme si je společně probrat.

Můžu si vzít víc kyseliny listové, než je doporučená dávka?

Obecně platí, že držet se doporučených dávek je nejlepší. Nadměrné užívání kyseliny listové sice není běžně toxické, ale může maskovat nedostatek vitaminu B12, což může mít zase jiné zdravotní problémy.

Co když nejím ráda zeleninu?

Nevadí! Doplňky stravy s kyselinou listovou jsou tu právě pro tyto případy. Můžete si vybrat tablety, tobolky nebo i příjemné želé bonbóny. Poraďte se s lékařem nebo lékárníkem, ať vám doporučí vhodný typ doplňku.

Můžu kyselinu listovou brát i když kojím?

Ano, kyselina listová je prospěšná i během kojení. Pomáhá totiž udržovat zdravý vývoj miminka a podporuje tvorbu mateřského mléka. Dávka je stejná jako mimo těhotenství, tedy 400 mikrogramů denně.

Zapomněla jsem si vzít kyselinu listovou. Co teď?

Nestresujte se! Občasné vynechání není žádná tragédie. Pokračujte v užívání doplňku druhý den a snažte se dodržovat pravidelný režim.

Můžu kyselinu listovou brát i když plánované otěhotnění ještě chvíli potrvá?

Určitě! Pokud uvažujete o miminku v budoucnu, užívání kyseliny listové několik měsíců předem je skvělý nápad. Tím si zajistíte dostatečné zásoby pro zdravý start těhotenství.

Doufám, že tyto odpovědi rozptýlily vaše pochybnosti. Pamatujte, že kyselina listová je jen jednou částí zdravého těhotenství. Důležitá je i pestrá strava, dostatek pohybu a pravidelné lékařské kontroly. Tak ať je vaše těhotenství díky kyselině listové a další péči co nejšťastnější a nejpříjemnější!


Publikováno: 09. 05. 2024

Kategorie: Zdraví

Autor: Adéla Vránová