5 + 1 tajný tip na snadné žehlení prádla

Když se zeptáte lidí, kterou domácí práci nejvíc nesnáší, většina se shodne na žehlení prádla. Pravda, existují lepší způsoby, jak trávit volný čas, ale někdo to udělat musí, že. Máme pro vás pár tipů na žehlení košil, triček i jiných kousků oblečení, které zmírní vaše utrpení a usnadní vám život.
  1. Prádlo k žehlení si roztřiďte
Než se pustíte do žehlení, roztřiďte si oblečení podle toho, z jakého je materiálu. Každý materiál se totiž žehlí na jinou teplotu. Na štítku svého oblečení najděte doporučenou teplotu žehlení od výrobce, a tu dodržujte. Nejnižší teploty k žehlení prádla jsou vhodné především pro syntetické materiály. Těmi tedy začněte a končete u bavlny. Důvod k tomu je jednoduchý, žehlička na začátku ještě není tak rozehřátá a vy nebudete zbytečně ztrácet čas a pálit elektřinu.
  1. Kropte teplou vodou
Nechte se inspirovat u našich babiček a oblečení před žehlením nakropte. Voda totiž zajistí, že se vám bude oblečení lépe žehlit. Ideální na to je vlažná voda, protože ta se do látky lépe vsakuje. Než se pustíte do žehlení prádla, dejte si do rozprašovače vlažnou vodu a pokropte ho. Další možností, jak se vyhnout přeschlému oblečení je také to, že ho sundáte ze sušáku ještě trochu vlhké a rovnou se pustíte do žehlení.
  1. Žehlete na raději ruby a hlídejte si směr
Žehlení na ruby je výhodnější proto, že hodně látek žehlení z lícové strany nesnese. Džínovina a bavlna při žehlení na lícové straně vytváří nepěkné lesklé plochy. Přímý dotyk rozehřáté žehličky špatně snáší i manšestr a také potisky na tričkách. Kromě toho dbejte i na to, abyste udržovali při žehlení správný směr. Zapomeňte na krouživé pohyby, žehlete oblečení pěkně nahoru a dolů, protože jedině tak se látka nevytahá a vaše oblečení bude vypadat stále skvěle.
  1. Vyžehlené oblečení necháme odpočinout
Když už konečně dožehlíte, nechte oblečení ještě chvilku vydechnout. Prádlo je po žehlení teplé a vlhké, kdybyste ho složené dali do skříně, pomačkalo by se a v horším případě by mohlo začít plesnivět. V ideálním případě nechte poskládaná trička a pověšené košile tak hodinu vychladnout, teprve potom je ukliďte do skříně.
  1. Jak na žehlení košil
Vyžehlit správně tričko není problém, ale žehlení košil, to je něco jako maturita! Při žehlení košil začněte límečkem, žehlete ho z rubové strany a postupujte od středu ke krajům. Po límečku přijdou na řadu manžety a rukávy. Na žehlení rukávů existují nástavce, které vám ho dost usnadní. Aby byly správně vyžehlené, je potřeba látku hodně napnout a vyrovnat. Ramenní klíny žehlete tak, že si košili nasunete na začátek žehlicího prkna. To vám umožní látku hezky napnout a dostat se do všech záhybů látky. Poté se vrhněte na prostory mezi knoflíčky a dírkami. Vyžehlete záda košile a přední strany. Nakonec zkontrolujte límeček a košili pověste na ramínko.
  1. Nechte žehlení na profesionálech
Pokud se vám však ani přes naše tipy nechce do žehlení prádla pouštět, máme tu pro vás ještě jeden bonusový. Díky němu si nebudete muset hlavu s žehlením lámat vůbec. Svoje oblečení svěřte profesionálům, kteří si u vás prádlo vyzvednou, postarají se o něj a přivezou vám ho zpět vyprané a hlavně vyžehlené. Vy si místo toho, abyste se u žehlení dívali na televizi nebo si k žehlicímu prknu otevřeli láhev vína, klidně zajděte do kina či na dvojku s kamarádkou.

Publikováno: 05. 02. 2020

Kategorie: Tipy

Autor: Romana Dohnalová