Kožní choroby na veřejných koupalištích: Hrozí i vám!

Letní sezóna je v plném proudu a během ní musíme čelit vysokým teplotám. Skvělý způsob, jak si zpříjemnit horké dny, je strávit jejich u bazénu plném vody. Mějte se však na pozoru, protože návštěvu veřejného koupaliště můžete rychle litovat!

Jak to na koupalištích chodí?

Na koupalištích, které mají povolení k provozu, pravidelně probíhá dezinfekce a výměna vody v bazénu. To neznamená, že všechny koupaliště jsou bezpečné a při jejich návštěvě vám nic nehrozí. Stačí, když je porušeno některé z pravidel provozu koupališť a voda může být rázem znečištěná. Za znečištění koupaliště často mohou i samotní návštěvníci. Ti nejednou zapomínají na základní pravidla hygieny. Někteří dokonce ignorují i ​​fakt, že je trápí přenosné choroby a klidně oblíbené koupaliště navštíví. V každém případě je třeba si uvědomit, že i přes důkladnému čištění a dezinfekci vodních ploch je taková voda stále místem vysokého výskytu různých mikroorganismů.

Kožních onemocnění se zbavuje těžko

Kromě méně závažných problémů, jako například žaludeční potíže, zvracení či průjem, můžete na koupališti přijít ke kožním chorobám, které již budete muset řešit návštěvou lékaře. Ve vodě se mnohdy vyskytují kvasinky a houby zodpovědné za několik druhů mykóz, z nichž nejčastěji můžete chytit plíseň nohou. Jde o houbovité onemocnění, které kromě pokožky může napadnout například i nehty a projevuje se svěděním a zarudnutím kůže. Místem nákazy nemusí být pouze voda v bazénu, ale prakticky všechna místa na koupališti. Dalším strašákem jsou bradavice, které jsou vysoce infekční a mají dlouhou inkubační dobu. Zejména děti jsou náchylné na druh bradavic nazývaný také moluska, které jsou virovým onemocněním kůže.

Ženy, mějte se na pozoru ještě víc!

Mezi mykotické onemocnění patří i vaginální mykóza způsobená přemnožením kvasinek. Během koupání v bazénu jsou totiž intimní partie ženy vystaveny nejen velkému množství mikroorganismů, ale i různým chemikáliím a přípravkem na čištění vod. To může zapříčinit narušení pH citlivých partií a vzniká tak větší šance onemocnění. Při vaginální mykóze dochází k nepříjemným projevům nemoci jako pálení, svědění či výtok. K snadnějšímu vypuknutí onemocnění dopomáhá zejména vlhkost a také fakt, že ženy jsou během pobytu u vody téměř celý den oblečené v mokrých plavkách.

Nejlepší je prevence

Při návštěvě koupališť buďte opravdu ostražité, abyste na jejich návštěvu neměli špatné vzpomínky. Pokud budete dodržovat v rámci prevence určitá pravidla, snadněji se ochráníte před různými nemocemi. Nejzákladnějším pravidlem je mytí si rukou po každé toaletě. Důležité je také jít na toaletu v obuvi, nikdy ne bosý. Při vstupech do bazénů se nacházejí sprchy, ty používejte vždy před i po koupání. Pokud je člověk náchylnější například na kvasinkové onemocnění, je vhodné vyměnit si po odchodu z bazénu mokré plavky za suché. V neposlední řadě je důležitý i správný výběr koupaliště. Prověřte si na internetu či u blízkých a známých, jaké zkušenosti s konkrétním koupalištěm mají.  

Publikováno: 14. 08. 2017

Kategorie: Zdraví

Autor: Tereza Horáková

Tagy: kožní choroby