Kořenové čističky vyčistí odpadní vodu stejně dobře jako chemie

Kořenová čistírna není zrovna pojem, o kterém bychom slýchali každý den, mnozí z nás tento název dokonce nikdy neslyšeli. Co tedy kořenová čistírna je? Jedná se o ekologický způsob čištění odpadní vody. Na rozdíl od obyčejných čističek, které používají pro čištění chemické látky,  funguje kořenová čistírna na principu protékání předčištěné vody do kořenového filtru. V následujících řádcích jsme si pro vás připravili seznam všech výhod kořenových čistíren.

Co je to kořenová čistička?

Kořenová čistička je druh čistírny odpadních vod, který prostřednictvím anaerobních bakterií rozkládá biologické nečistoty. Tyto bakterie žijí na kořenech rostlin a drobných kamíncích. Odpadní voda vtéká do uměle vytvořených mokřadů, kde probíhá čištění. Jaké rostliny se k osazení kořenové čističky používají? Nejčastěji to jsou rákos obecný, kosatec žlutý, chrastice rákosovitá, ale dá se využít spousta dalších druhů rostlin. Čistička odpadních vod je při absenci chemických látek ekologičtější, navíc nepotřebuje ke své funkci elektrickou energii, tudíž je úspornější. Ovšem má i své nedostatky, jako například pořizovací cenu, která je téměř dvakrát větší, než je tomu u chemické čistírny. Konkrétní částka se pohybuje od 100 až 150 tisíc korun – na rodinný dům pro 5 osob. Další, byť subjektivní nevýhodou, je rozloha. Kořenová čistírna zabírá poměrně velkou plochu, obecně se udává, že se jedná o 4 až 5 čtverečních metrů. Ale pokud pro ní máte na zahradě dostatek místa a nevadí vám vyšší vstupní investice, není co řešit.

Jak kořenová čistírna funguje?

Kořenové čističky fungují na stejném principu jako mokřady, procesy čištění zde probíhají samovolně za pomocí anaerobních bakterií. Předčištěné odpadní vody vtečou do odpadního filtru, kde musí dorazit kompletně bez jakýchkoliv mechanických nečistot. Kořenový filtr obsahuje jemné kamínky, na kterých se usazují bakterie a starají se o čištění. Chcete se na téma eko-čištění odpadní vody prostřednictvím kořenové čističky dozvědět více? Obraťte se na odborníky z rodinné firmy Grania. Více najdete na grania.cz.

Publikováno: 17. 12. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Romana Dohnalová