Jste zdravá, ale nedaří se vám otěhotnět? Přečtěte si, v čem může být zakopaný pes

Cesta k vytouženému miminku je mnohdy krkolomná. Možná to právě nyní zažíváte na vlastní kůži a nabýváte pocitu, že je „něco v nepořádku“, protože se o dítě snažíte již několik měsíců. Proč se na testu neobjevily dvě čárky, i když se jinak cítíte naprosto v pořádku? Příčiny neschopnosti otěhotnět mohou být různé a mnohdy souvisí s chronickou nemocí nebo nepravidelným menstruačním cyklem. Důvodem však může být úplně jiný, netušený problém.

Zbytečně podléháte stresu

Vaše kamarádka otěhotněla „na první pokus“ a vy pořád nic? Než se začnete zajímat o dárcovství vajíček nebo darování spermií, vzpomeňte si, kdy přesně jste se s partnerem začali snažit. Lékaři uvádí, že cca 80 % uspěje do šesti měsíců, ale až 90 % po 12 měsících – a to v případě plánovaného a správně načasovaného pohlavního styku. Nabízí se proto otázka, zda nepanikaříte příliš brzy. Dejte miminku více času!

Nedokážete odhadnout ovulaci (nebo ji nemáte)

K oplození vajíčka může dojít pouze během ovulace, která probíhá přibližně 12-16 dní před zahájením menstruace. Mnoho žen však z různých důvodů neovuluje vůbec. K častým příčinám patří hormonální nerovnováha, chronický stres, nesprávná funkce štítné žlázy, problémy s váhou a samozřejmě i primární nedostatečnost vaječníků. V případě nepravidelné menstruace není snadné určit přesný termín ovulace a je lepší poprosit o radu lékaře.

Nemáte v pořádku vejcovody

Dle statistik jsou u 30-50 % neplodných párů příčinou neprůchodné vejcovody. K problémům může dojít následkem opakovaných zánětů, komplikované operaci slepého střeva i endometriózy. Neprůchodnost se řeší operací nebo umělým oplodněním.

Trpíte poruchou imunitního systému

Poměrně častou příčinou neplodnosti je také nesprávně řízená imunita – děložní hrdlo vylučuje cervikální hlen, který ničí mužské spermie. Léčí se medikamentózně či dlouhodobou (několikaměsíční) sexuální abstinencí. Možným řešením je i asistovaná reprodukce.

Publikováno: 01. 08. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: Romana Dohnalová