Je správné děti odměňovat či trestat za vysvědčení?

Je tu den, na který dychtivě čekali mnozí z nás. Roční snažení našich dětí, ale i učitelů a rodičů, se dočká výsledků. Dnešní den přinese mnoho vzruchů. Zda tyto emoce budou pozitivní nebo negativní, však záleží od známek, které nám naši potomci donesou na konci roku vysvědčení. Je vhodné je za vysvědčení odměnit?

Vaše dítě se neučí pro odměnu

Motivace je hnacím plynem, který nás žene po všech životních cestách. To platí i na cestě za vzděláním. Odměna představuje nepochybně formu motivace. No pozor však. Zejména ta materiální může mít i opačný účinek. Pokud chcete, aby vaše dítě bylo v životě úspěšné, dobře zvažte, jak ho za snahu odměníte. Snadno se může stát, že se bude učit jen pro materiální odměnu, kterou bude očekávat pokaždé a za všechno. Dokonce i když si splní své povinnosti. A může vás začít později vydírat. Vaše dítě se totiž naučí, že učení je dobré jen na to, aby dosáhlo co chce.

Upřímná pochvala nad zlato

Nejlepším způsobem jak motivovat vaše děti je nemateriální odměna. Zejména v případě menších žáků, kteří si ještě neuvědomují důležitost vzdělání, ale chtějí nám udělat radost a být dobrými. Využijte to a podporujte toto soupeření. Samozřejmě vše s mírou.  Dítě však nechlubte jen dnes. Pokud budete pravidelně během celého roku pozitivně reagovat na školní úspěchy vašeho školáka, on sám bude v sobě rozvíjet potřebu dosáhnout co nejlepší výkon.

Odměna na základě dohody

Když se rozhodnete odměnit žáka materiální, je dobré se na formě odměny dohodnout předem, možná už na začátku školního roku. Dítě se tak učí samo hospodařit se známkami a v případě potřeby se snaží známky opravit.

Co v případě špatného vysvědčení?

Dopadlo vysvědčení vašeho dítěte katastrofální? Určitě to neřešte fyzickými tresty, výhrůžkami, nadávkami a násilím. Všechny tyto nepřátelské reakce mají totiž něco společného. Jsou odpovědí zlosti. Vaší \"pomstou\" na vlastním dítěti za to, že vaše dosavadní snahy byly neúčinné. Je jen otázkou času, kdy se dítě bude chtít pomstít vám ...

Publikováno: 14. 06. 2018

Kategorie: Lifestyle

Autor: Tereza Horáková

Tagy: jak odměnit děti za vysvědčení