Jarní restart šatníku je tu

Pomalu se začíná oteplovat, blíží se letní měsíce, a tak možná i vy stojíte před skříní, krčíte rameny a nevíte, co na sebe. Tuhle situaci zná snad každý, především ženy. Z představy, že by bylo na místě roztřídit jednotlivé kusy oblečení, vyřadit nenošené a uklidit do zadních částí šatny veškeré zimní svetry, bundy a kožichy, mnoha z nás vstávají vlasy hrůzou. Nemusí to ale být tak nepříjemné, jak by se mohlo zdát.

Systém je klíč k úspěchu

Důležité je najít si ve všem systém a postupovat logicky. Existuje proto hned několik možností, které vám mohou pomoci při úklidu neztratit hlavu. Vždy záleží na konkrétní situaci, a hlavně na osobních preferencích. Někdo rád hodnotí kus po kusu, jiný raději vše rozloží venku, aby si mohl jednotlivé oděvy prohlédnout a porovnat. Podívejme se ale na pár tipů, jak postupovat opravdu efektivně.

Všechno ven: To, že všechno oblečení vyndáte ze skříně, vám umožní udělat si doopravdy přehled o tom, co vlastníte, a snáz se vám pak bude třídit.

Rozdělit: Roztřiďte oblečení na jednotlivé kategorie (například trička, svetry, kalhoty, sukně, bundy, mikiny …)

Každá kategorie zvlášť: U jednotlivých sekcí zhodnoťte, co si chcete nechat, co vyhodit a co například darovat nebo prodat.

Zvažte frekvenci nošení: Při rozhodování, co si ponechat, myslete na to, jaké kusy oblečení vám opravdu vyhovují a nosíte je často. Pokud si uvědomíte, že jste něco nevyužili za posledních šest měsíců nebo dokonce rok ani jednou, můžete z toho udělat kandidáta na vyhození či darování.

Zpět do skříně: Až bude po všem, přemýšlejte, zda by se hodilo zorganizovat přeživší oblečení podle barvy, typu nebo velikosti.

Proces třídění může trvat několik hodin nebo dokonce dní, vždy záleží na velikosti vašeho šatníku. Správné provedení ale může být užitečné především z hlediska přehlednosti a minimalizace vaší garderoby.

Myslete na praktičnost a pohodlí

V rámci třídění a nakupování nové módy na léto nezapomeňte myslet i na praktičnost. Lehké stylové bundičky jsou sice krásné, ale bez kapes byste byli smutní. Kapsy navíc nemusí být nijak zvlášť velké. Stačí jen, aby se do nich vešly běžné drobné věci - klíče, telefon, doklady, nebo třeba PULZE. Není totiž nic lepšího, než v teplých letních měsících vyrazit ven jen nalehko, bez zbytečných tašek. Dále je také na místě nepodcenit dostatečné množství prodyšných kousků, ve kterých vám nebude horko. K létu pak neodmyslitelně patří i slunce, a tak myslete i na sluneční brýle a jiné ochranné doplňky (např. klobouky nebo kšiltovky). V neposlední řadě si nezapomeňte užívat tepla a letní pohody, ať už jedete na dovolenou, nebo jen odpočíváte doma.


Autor: Elena Gottfried

Publikováno: 30. 05. 2023

Kategorie: Móda&styl

Autor: Kamila Štajnerová