Jak konzumovat sushi. Nebuďte v sushi baru za amatéra

Sushi – pokrm, který buď milujeme nebo nemáme rádi. Že patříte spíše do té první skupiny? Pak si sushi velice často přinášíte domů, kde ho jíte tak, jak vám to zkrátka vyhovuje. Jenže při návštěvě sushi baru se tímto stylem konzumace můžete značně znemožnit. Sushi se totiž jí jistým způsobem a pokud to nebudete respektovat, budete prostě a jednoduše za obyčejného amatéra. Samozřejmě, pokud si dáte sushi v restauraci, tak se nemusíte bát.

Abyste se vyhnuli trapasům, pojďme si prozradit, jak správně konzumovat sushi a neztrapnit se. Není to zas taková věda, jak se to možná na první pohled jeví.

Zásady, které dodržovat při konzumaci sushi

  • Sedíte na sushi baru? U kuchaře si objednejte jenom sushi a ničím jiným ho nezatěžujte. Nápoje a další bude obstarávat číšník, tak na to pamatujte.

  • Přemýšlíte nad tím, co si objednat k sushi za nápoj? V ideálním případě sáhněte po zeleném čaji, pivu nebo vodě. Nejlepší možností je však takzvané saké, které nepřebíjí chuť sushi jako kupříkladu sycené nápoje.

  • Sushi se zásadně nenechává na talíři. Při objednávání na to tedy pamatujte a snažte se dojíst všechno to, co jste si objednali. Vyhněte se hlavně věcem, které vám nechutnají nebo které nemáte zrovna v oblibě.

  • Vždycky si k jídlu objednejte porci wasabi nebo jiného křenu. Pokud ho budete chtít sníst, rozmíchejte si ho třeba v sójové omáčce nebo si jím posypte kousek sushi.

  • Sushi se nikdy nejí nožem a vidličkou! Používání hůlek je na místě, ale ve většině sushi barů je možné jíst rukama. I proto se k jídlu dodává také vlhký ručník, do kterého si můžete omýt ruce po každém jednotlivém pokrmu. Pokud se rozhodnete používat hůlky, držte se opět jistých pravidel týkajících se jejich používání.

  • Sushi jezte zpravidla ve správném pořadí. To znamená, že je jíte od nejlehčích ryb po těžší a tučnější. V praxi tedy začínáte kupříkladu halibutem a pokračujete přes úhořem nebo tučného tuňáka.

Publikováno: 27. 11. 2020

Kategorie: Lifestyle

Autor: Romana Dohnalová