Jaký je rozdíl mezi investiční mincí a medailí?

Rozdíl mezi mincí a medailí se může zdát na první pohled patrný, odlišnosti jsou ale výraznější, než se na první pohled může zdát. V článku vám je objasníme a vysvětlíme, v čem jsou lepší investiční zlaté cihličky. Mezi lidmi koluje celá řada mylných představ. Mezi ně patří i ta o medailích. Investiční zlato totiž můžete pořídit nejen jako cihličku nebo minci, ale i v podobě medaile. A abyste se při nákupu nespálili, ukážeme vám, jaký je mezi mincí a medailí rozdíl.

Co je to mince?

Už nyní vám je asi jasné, že medaile není jen to, co se sportovcům věší na krk nebo připichuje na hruď. O tom, co je to vlastně medaile a mince, rozhodují jasné podmínky. Jaké podmínky tedy musí splňovat mince? V první řadě musí mít určenou nominální hodnotu a v době vydání musí být zákonným platidlem. Jestliže investujete do zahraničních mincí, nemusí být jejím jediným vydavatelem pouze národní banka. Především u zemí eurozóny toto neplatí. V některých zemí tedy bývá vydavatelem ministerstvo financí, výše zmiňovaná státní mincovna nebo pošta. Vydavatel pak musí tyto mince vyměnit za hodnotu, která je na minci vyražená.

Medaile vs. mince

U limitovaných mincí vyražených Českou národní bankou tedy výměnou takovéto mince získáváte téměř okamžitě přidanou hodnotu. Cena takovýchto mincí tedy zpravidla bývá výrazně vyšší než je jejich nominální hodnota. Úplně jiná pravidla ale platí pro medaile, které může vydat kdokoliv, v libovolném nákladu a s jakýmkoliv motivem. Jejich hodnota přitom také může být vyšší než je jejich pořizovací cena, je to ale nepravděpodobné. Kouzlo medailí tkví v něčem jiném. Zejména pokud je jejich výrobním materiálem zlato, jejich cena roste postupně. Za několik let tedy mohou svoji hodnotu i několikanásobně navýšit a svému majiteli tak vydělat spoustu peněz.

Proč raději investovat do zlatých cihliček?

Cenu zlatých mincí a medailí ovlivňuje ještě jedna proměnná - sběratelská hodnota. A právě proto jsou pro investiční účely vhodné spíše zlaté cihličky. Žádná česká mincovna investiční sice zlato v podobě zlatých slitků nevyrábí, nicméně dostupné jsou například vysoce kvalitní cihličky od švýcarských rafinérií Argor Heraeus a P.A.M.P. Zakoupit je můžete osobně u renomovaného prodejce Zlaté Mince - Numismatika ve specializované prodejně v Obecním domě, ale také z pohodlí domova na www.zlate-mince.cz.

Publikováno: 06. 11. 2020

Kategorie: Nezařazené

Autor: Romana Dohnalová