Tipy

Jak naučit děti nové slovní spojení?

Technologický vývoj nám vytváří prostředí, které nás intenzivně vyrušuje a odpoutává pozornost, říkají odborné studie. Dnešní děti potýkají s problémy při čtení, psaní a porozumění textu. Máme pro vás tip, jak jim hravou formou rozšířit slovní zásobu a naučit je frazeologismů.

K naší plnohodnotné slovní zásobě patří kromě běžných slov i ty cizí, měli bychom však také znát synonyma, přísloví a vyjadřovat se i obrazně, například prostřednictvím frazeologismů. Frazeologismů jsou ustálená spojení, které se vyznačují obrazností a nerozložiteľnosťou svého významu. Mezi frazeologický jednotky patří i přísloví, rčení a pranostiky. Zatímco rčení je poučná výpověď vyjadřující lidovou moudrost, obyčejně metaforou nebo přirovnáním, pořekadlo konstatuje na margo události a pranostika se váže k počasí.

Knihy jsou dokonalý způsob, jak rozšiřovat slovní zásobu dětí i dospělých. Pokud však vaše děti inklinují více k hrám a ke knihám si ještě nevytvořili vztah, zahrajte se s nimi. Hra Brain Storm od společnosti Piatnik je vhodná pro všechny od 12 let.

\”Mozková bouře\” přímo ve vašem obýváku

\”Cílem nové hry Brain Storm je vytvořit spojení mezi dvěma kartami vyloženými na stole. Kreativita je naprosto nezbytná, hráčům však velmi pomůže, když budou ovládat frazeologismů, přísloví, citáty, ustálená spojení, \”vysvětluje Jana Karásková z Piatnik Praha.

Novinka z rakouské továrny Piatnik začíná vyložením 9 karet s obrázky doprostřed stolu, aby je všichni hráči viděli. Pak je již na šikovnosti a tvořivosti každého hráče, jak rychle dokáže spojit dvě karty slovním spojením. Každé kolo vyhrává ten, kdo našel spojitost nejrychleji.

Do hry podporující rozvoj slovní zásoby se může zapojit až deset hráčů. Jelikož dnešní děti často komunikují prostřednictvím sociálních sítí a využívají při svém písemném projevu emotikony a ikony, lze jim taková hra nebude cizí a v konečném důsledku naučí více děti rodičů, jako opačně.

Štítky

Dopřejte si relax. Kde hledat ubytování?

Toužíte po odpočinku, relaxaci a klidu od všedních pracovních dní? Dopřejte si dovolenou na samotě, u lesa nebo v příjemném prostředí u vody. Stránka chaty k pronájmu Vám nabízí výborné možnosti ubytování a v neposlední řadě i zajímavé tipy na výlety. Klikněte například na podstránku ubytování Lednice a rezervujte si pobyt přímo u majitele. Je tak mnoho krásných míst v našem rodném Česku, stačí si jen vybrat co Vám nejvíce vyhovuje.