Výhody vlastního bydlení Aneb proč bydlet ve vlastním?

Téměř každý člověk jednou přijde do bodu, kdy začne řešit záležitosti spojené s bydlením. Ať už raději preferujete vlastní bydlení, nebo třeba volíte formu pronájmu, pravděpodobně jste si položili otázku, co je vlastně výhodnější? V tomto článku jsme pro vás sepsali seznam výhod a negativ jednotlivých typů bydlení.

Vlastní bydlení

Pokud jde o pravidelné měsíční výdaje, pak je bezpochyby vlastní bydlení nejvýhodnější typ, který můžete zvolit, protože neplatíte žádné nájemné. Za nevýhodu lze považovat vstupní investici ve výši několika milionů korun. Tu lze ovšem řešit prostřednictvím hypotečního úvěru. Otázkou je nakolik výhodné podmínky se vám podaří v bance vyjednat. V každém případě si můžete být téměř jisté, že hodnota nemovitosti v průběhu času jen poroste.

Pronájem

V pronájmu v ČR bydlí zhruba 20 % obyvatel. Oproti vlastnímu bydlení sice nemusíte řešit finanční prostředky na pořízení bytu č domu, ale budete pravidelně platit nájemné, které se může v průběhu času zvyšovat. Obecně jsou nejlevnější obecní byty. Je jich však málo a nehledají se snadno. Bydlení v komerčně pronajímaných bytech sice seženete snadno a rychle, ale z dlouhodobého hlediska vás výdaje nevyjdou zdaleka tak dobře, jako kdybyste byt měli ve svém vlastnictví. Jednoduše řečeno – platíte za pronájem něčeho, co není vaše, a navíc nemáte jistotu, že nájem v budoucnu nebude vyšší. V případě, že rozhodnete pronajatý byt zrekonstruovat, zvýšíte hodnotu cizí nemovitosti. A samozřejmě k tomu musíte dostat svolení. Položte si proto otázku, jestli chcete peníze investovat do cizího majetku, aneb raději do něčeho, co vám zůstane a pravděpodobně nabude na hodnotě.

Kde jsou byty a domy cenově dostupné?

Ceny nemovitostí raketově vzrostly a vlastní bydlení se stává nedostupným pro stále větší skupinu obyvatel. Přesto existují lokality, kde si domy a byty drží přijatelné ceny. Patří mezi ně i Karviná - statutární město na území historického Těšínského Slezska. Pokud vás zajímají byty na prodej Karviná, případně rodinné domy na prodej Havířov, obraťte se na realitní kancelář RE/MAX Elite Reality 2, která se na daný region specializuje.

Publikováno: 19. 12. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Romana Dohnalová