Jak bydlet zdravě i v podkroví?
Průzkumy prokázaly, že Evropané tráví v interiéru až 90% svého času, proto je důležité, aby se v něm cítili příjemně. Na co je třeba přitom myslet?
Bydlení v podkrovních pokojích dnes už není ničím výjimečným. Pokud se však chceme cítit v těchto prostorách příjemně, měli bychom myslet na dvě věci - dostatek denního světla a čerstvého vzduchu. K tomu mohou výrazně dopomoci správně zvolené střešní okno.
Odborníci dlouhodobě zkoumají vliv denního světla a čerstvého vzduchu na lidský organismus. Výsledky různých studií potvrzují, že tyto dva faktory pozitivně ovlivňují fyzický výkon, psychickou pohodu i koncentraci člověka. "Z hlediska lidského zdraví je významná dostatečné expozice dennímu světlu, a to konkrétně to, zda jsme mu vystaveni v optimální míře a ve správném čase. Jinak může dojít k narušení tzv. cirkadiánní rytmů. To může mít za následek nespavost, únavu, změny v metabolismu a imunitě, ba dokonce i poruchy nálady, "vysvětluje MUDr. Richard Imrich, DrSc. ze Slovenské akademie věd.
Mimořádný význam má denní světlo pro zdravý vývoj dětí. Jak ukazují výzkumy VELUX, studijní schopnosti a koncentrace u dětí narůstají až o 15%, pokud vyrůstají ve zdravém vnitřním prostředí plném denního světla. Proto si dejte záležet při výběru vhodných oken, které zajistí dostatek světla i vzduchu.
Publikováno: 14. 04. 2018
Kategorie: Bydlení