Zlozvyky – se kterými má smysl bojovat?

Představte si, že se s někým seznámíte a padnete si do oka. Jak se postupně sbližujete, cítíte k němu čím dál větší sympatie. Začnete spolu trávit více času, máte motýly v břiše, ale najednou se idylka rozplyne, protože vypluje na povrch nějaký zlozvyk, který dotyčného odhaluje ve zcela jiném světle. Na jednu stranu si říkáte, že přece nikdo není dokonalý a že ho máte přijmout takového, jaký je. Na druhou stranu vás to rozčiluje, ale ještě nemáte tak pevný vztah, abyste mu to mohli dát najevo zcela otevřeně. Možná to znáte taky. A možná jste se ocitli i na tom druhém břehu a říkáte si, proč to šlo až do pátého rande skvěle, ale potom se přestal či přestala ozývat.

Jak (ne)prolomit ledy

Zlozvyků, které mohou být vnímány odpudivě, existuje celá řada – od kousání nehtů, mračení se a cucání vlasů přes mlaskání či srkání až po neustálé skákání do řeči. Jsou ale i mnohem vážnější zlozvyky, které kromě toho, že nejsou zrovna atraktivní, také způsobují zdravotní komplikace. Češi jsou na tyto návyky experty. Vedle tradiční české kuchyně, která je sama o sobě velmi kalorická, navíc konzumují často tučné pokrmy či uzeniny, a dokonce je zapíjejí alkoholem. Hospodské povalečství, které se může zdát být naším národním sportem, jde navíc ruku v ruce s nadměrným užíváním tabákových výrobků. Zde už je velmi tenká hranice, kde se z pouhých nelibých návyků stávají nebezpečné závislosti.

Aby svědomí netrápilo

Dobrá zpráva je, že zlozvyky se dají odnaučit. Zbavit se různých návyků si žádá různou míru úsilí, ale nic není nemožné. Bude to jen chtít objevit sílu vůle kdesi hluboko ukrytou. Zásadně změnit životosprávu bude nejspíš fyzicky i psychicky náročné, ale může se na to jít postupně. Krůček po krůčku lze postupně do denní rutiny zařazovat více pohybu, vyměnit párek k snídaní alespoň za vaječnou omeletu či výživný toast s avokádem a večerní skleničku vína třeba obden střídat se sklenkou osvěžující kokosové vody. Co se týká tabákových výrobků, ty tradiční lze dnes nahradit pokrokovými alternativami, jako je například zařízení určené k nahřívání tabáku Pulze. To se oproti klasickým produktům pouze nahřívá, nikoliv zapaluje, což má za důsledek absenci škodlivých spalin jako jsou:

  1. Dehet,

  2. oxid uhličitý.

Takové zařízení má dále tu výhodu, že neznečišťuje ovzduší zapáchajícím dýmem, který mnohé obtěžuje. Nemusíte se tedy bát, díky Pulze potenciálního partnera neodradíte, protože vám nehrozí ani:

  • Zápach oblečení a vlasů,

  • zažloutlé zuby a nehty,

  • finanční zruinování.

Sice se říká, že „starého psa novým kouskům nenaučíš.“ S trochou snahy se však s našimi zlozvyky bojovat dá, a to se všemi. Nikdy dopředu nevíme, koho potkáme, a tak je dobré chovat se tak, abychom při seznamování nepokazili dobrý dojem. Má to cenu.

Autor: Elena Gotfried

Publikováno: 31. 05. 2022 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Lifestyle

Autor: Romana Dohnalová