Co s dětmi při škaredém počasí? Domácí tvoření zabaví a výtvory potěší!

Tvoření podporuje rozvoj kognitivních funkcí mozku v každém věku, pro děti je to možnost, jak se vydovádět v den, kdy škaredé počasí zamezuje trávit čas venku. Vzniklé výtvory pak mohou potěšit rodiče nebo prarodiče, rukodělné výrobky jsou totiž ideálními dárky pro babičky a dědy, kteří si je pyšně staví na odiv do vitrínek v obýváku nebo na kuchyňské poličky. Co potěší nejmenší prcky a čím zabavit naopak starší školáky? Inspirujte se tipy ze světa, které nezná hranic!

Modelování zvládnou i nejmenší

Co by bylo dětství bez modelíny? Stačí podložka a pod rukama dětí mohou vzniknout roztodivná zvířátka, postavičky nebo tvary, se kterými si lze dál hrát a skládat různé příběhy. Modelování za dohledu rodičů nebo starších sourozenců zvládnou i nejmenší od 3 let věku. Starší děti jistě nadchnou propracovanější modelovací hmoty. Dívky si mohou vyrobit z FIMO hmoty šperky nebo příslušenství k panenkám, kluci zase ze samotvrdnoucí hmoty bunkry nebo překážkové dráhy pro auťáky.

Žádná nudná výtvarka

Hodiny výtvarné výchovy mohou být nezáživné, protože učitelé se drží stanovených osnov. Doma však kreativitě nikdo žádné limity nenastavuje, proto dny, kdy prší, se mohou vyplnit vysněným kreslením s pomocí výtvarných potřeb, které se ve škole nepoužívají. Krásná díla vznikají s pomocí akrylových fixů, které lze použít na papír, karton, ale také plátno, kov, plast nebo sklo. Starší děti si tak mohou vyzdobit svými výtvory pokojíček nebo vyrobit dárky k narozeninám nebo k Vánocům pro své nejbližší.

Pro zlepšení nálady i zmírnění stresu

Do zábavného tvoření se mohou pustit děti i s rodiči. Kreativita podporuje funkci mozku, a dokonce oddaluje nástup demence. Tvořivá nálada zmírňuje stresovou zátěž, protože během vyrábění, malování nebo jiné rukodělné činnosti, jako je šití či vyšívání, se uvolňují emoce i frustrace. Začátečníci mohou zvolit různé polotovary k dotvoření, po zdokonalení lze vyzdobit dům různými vitrážemi, mozaikami, sezónní výzdobou nebo se pustit do navrhování vlastních modelů, které vzniknou od prvního nákresu po poslední přišitý knoflík.

Publikováno: 28. 12. 2021

Kategorie: Děti

Autor: Romana Dohnalová