3 zásady správné péče o barevné kontaktní čočky

Kouzlu barevných kontaktních čoček propadá stále více lidí. Využívají je nejen na speciální akce, ale i na běžné každodenní nošení. Pokud i vy přemýšlíte nad jejich používáním, pak vězte, že pro bezpečné a bezproblémové nošení je třeba dodržovat určití zásady, díky kterým předejdete nejrůznějším problémům, jako je zčervenání očí, podráždění nebo dokonce zánět. Pojďme si je v krátkosti představit.

Hygiena jako zásada číslo 1

Nezáleží na tom, zda si zvolíte barevné kontaktní čočky nedioptrické či dioptrické, péče je vždy stejná – a v podstatě je totožná s péčí o klasické kontaktní čočky, jelikož barevná vrstva, kterou obsahují, nijak neovlivňuje jejich používání a nevyžaduje žádné speciální přípravky. Ať už tedy používáte klasické nebo barevné kontaktní čočky, vždy věnujte maximální péči hygieně. Čočky nasazujte i vyndávejte důkladně umytýma rukama a stejně tak do očí vkládejte pouze takové čočky, na kterých není žádný prach nebo jiné nečistoty. Pokud byste si do oka zanesli jakékoliv nečistoty, ať už v důsledku špinavých rukou nebo čoček, začaly by se oči bránit – v lepším případě pouze zarudnutím či podrážděním, v horším případě zánětem.

Kvalitní přípravky

Hygiena platná při používání platí i při skladování. Čočky nikdy nenechávejte volně položené například na nočním stolečku, ale ukládejte je do speciálního pouzdra. Před tím, než je tam uložíte, je třeba barevné kontaktní čočky dioptrické i nedioptrické omýt kvalitním roztokem, který je vyčistí i vydezinfikuje zároveň. V roztoku tyto barevné kontaktní čočky také uchovávejte. Vždy si pořizujte pouze kvalitní roztok, ideálně takový, který je doporučovaný výrobcem, případně roztok určený na klasické oční čočky. V žádném případě však nesmí roztok obsahovat peroxid, který by barevné čočky poškodil a zničil.

Doba použitelnosti

Barevné kontaktní čočky mají, stejně jako ty klasické, omezenou dobu životnosti. Používejte je tedy jen po dobu, kterou stanovuje výrobce. V žádném případě je nenasazujte do oka, pokud jsou prasklé nebo mají ostré hrany. Takové čočky vyhoďte a pořiďte si nové. Správná péče o barevné kontaktní čočky vám zajistí bezproblémové používání a nemusíte si tak dělat starosti o svůj zrak. Proto o ně pečujte co nejlépe.

Publikováno: 03. 11. 2021

Kategorie: Móda&styl

Autor: Romana Dohnalová