Jak efektivně pracovat z domu nejen během karantény?

Pandemie koronaviru změnila většině lidí život. Doslova ho obrátila vzhůru nohama. V určitém smyslu na ni však budeme vzpomínat i v dobrém, protože urychlila některé procesy – především digitalizaci služeb. A také přispěla k tomu, aby zaměstnavatelé vzali vážně výhody práce z domu. Jenomže není vše zlato, co se třpytí a také home office obnáší určitá úskalí. Chcete-li z pohodlí domova odvádět stabilní výkon srovnatelný s produktivitou ve standardním kancelářském prostředí, dodržte následující pravidla.

Zřiďte si pracovnu

Pro začátek přijměte fakt, že na gauči můžete sledovat Netflix, ale ne pracovat. Najděte si doma místo, kde vás nikdo nebude rušit (ideální je vyčlenění samostatného pokoje) a uzpůsobte si ho tak, abyste se v něm cítila dobře. Jak? Pořiďte si komfortní kancelářské křeslo a dostatečně velký pracovní stůl; vyzdobte interiér stylovými dekoracemi – a neváhejte vymalovat, případně si stěny vyšperkujte pomocí moderní tapety. Podstatné je, abyste v prostoru proudila pozitivní energie. A co se týče případné přemíry slunečních paprsků, snadno se s ní vypořádají žaluzie či záclony.

Domluvte se s ostatními, aby vás nerušili

Pokud máte děti, které se momentálně učí doma, máte o to těžší pozici. Pravděpodobně se budou dožadovat vaší pozornosti, a tím vás neustále rušit. Pokuste s nimi rozumně domluvit – vysvětlete jim, že i když jste fyzicky doma, musíte splnit pracovní povinnosti. Mějte s nimi trpělivost a nechte je, aby si na nestandardní situaci zvykli. A když to zvládnou oni, určitě se vám to podaří i s partnerem a ostatními členy rodiny.

Stejný režim jako v kanceláři

Chcete-li v rámci home office dosáhnout stejné míry produktivity jako v práci, musíte si zachovat původní návyky. Stanovte si pevnou pracovní dobu, udělejte si seznam úkolů a neváhejte se převléknout do pracovního outfitu. Samozřejmě můžete zvolit například pohodlnější košilové šaty, podstatné je nepracovat v pyžamu, protože to obvykle svádí k prokrastinaci.

Publikováno: 01. 04. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Romana Dohnalová