5 důvodů, proč do výchovy dětí zapojit hudbu

Odmalička si něco pobrukujeme, a když slyšíme oblíbenou písničku, vlníme se a tleskáme do rytmu. Následně utrácíme peníze za vstupenky na koncerty, hudební CD, audio aplikace, reproduktory a sluchátka. Ne, hudba není rozmařilost, ale důležitá součást lidského života. Důvodů, proč k ní vést vaše děti, je proto hned několik.

1. Objevit svoje „já“

Široké spektrum plné rozmanitých žánrů a nespočtu interpretů dává každému již odmala možnost, jak se najít a vybrat si hudbu, která nás bude do budoucna formovat. Tento proces začíná v momentě, kdy dítě poprvé dostane do ruky zpěvník nebo v rádiu uslyší písničku, která jeho sluchu přirozeně lahodí.

2. Vysoká odolnost i psychická pohoda

Je prokázané, že děti, které si od útlého věku budují vztah k muzice, jsou odolnější. Lépe zvládají stresové situace, udržují si vnitřní rovnováhu a smysl pro spolupráci je u nich rozvinutější než u vrstevníků, kteří hudbu ignorují.

3. Fyzický i mentální rozvoj

Písničky pro děti nám z pozice rodičů umožňují u dětí rozvíjet řadu schopností a dovedností. Zábavnou formou můžeme děti dostat do pohybu a například je v mateřštině nebo i cizím jazyce za současného rozvoje motorických schopností naučit základní pojmy (např. při písničce „Hlava, ramena, ruce“).

4. Společná aktivita

Hudba spojuje. Sedněte si, udělejte pohodové odpoledne, naučte se základní akordy a texty a posilujte vzájemný vztah. Čím více společných zájmů budete s dítětem mít, tím vyšší šanci máte na to, že se v pubertě a dospělosti neodcizíte. Obdobně to platí v dětském kolektivu. Dítěti, které se učí hrát na nějaký hudební nástroj nebo rádo zpívá, se přirozenou cestou otevírá další okruh potenciálních přátel.

5. Nejlepší přítel člověka

Nejen pes, ale i hudba může v lidském životě zaujmout roli nejlepšího přítele. Někdy zkrátka nemáme náladu svěřovat se, ale nejlepší terapii v daný moment představují sluchátka a oblíbené album. To nás dokáže „probudit“ a vyhecovat před náročným výkonem, ale i zklidnit v náročné situaci, kdy nejsme ve své kůži. Hudba motivuje, uklidňuje, spojuje, rozvíjí a dodává pocit bezpečí. Veďte k ní i vaše děti.

Publikováno: 22. 08. 2019

Kategorie: Lifestyle

Autor: Romana Dohnalová