Nad terasou by měla být střecha kvalitní

Zastřešená terasa

Každý, kdo si chce před domkem či chatkou vytvořit venkovní posezení, by neměl přemýšlet pouze o podlaze a nábytku, ale zároveň se více zabývat také střechou.

Na té chce totiž kdekdo šetřit, což obvykle vcelku logicky vede k neuspokojivým výsledkům. Přitom je možné si dobré zastřešení pořídit za docela slušné peníze.

Laciné střechy toho moc nevydrží

Z pohledu laika je střecha v podstatě jen kryt nad hlavou a ten se dá vytvořit mnoha různými způsoby, třeba pomocí nepromokavé plachty. Ta sice odolá dešti a dokáže zabránit i v pronikání slunečních paprsků, nicméně nejedná se o zrovna nejtrvanlivější řešení.

Jakmile přijde první silnější vítr, tak i sebelepší plachta se obvykle potrhá. Navíc takováto provizorní stříška nevypadá ani moc dobře. Kdo si nechce dělat ostudu u sousedů, ať raději nad něčím takovým ani nepřemýšlí.

Mnohem lepší je oželet jednu dovolenou u Jadranu a pořídit si místo ní pořádnou pergolu, která už něco vydrží a dokáže i poměrně zdatně reprezentovat.

Různé druhy materiálů

Pergoly se dnes vyrábějí z více druhů materiálů. Hodně populární je v poslední dobou hlavně hliník, jenž je lehký, odolný, bezúdržbový a rovněž i dobře vypadá. Hliník se ovšem nehodí úplně všude. Nejvíce pergoly z této suroviny dokáží ocenit majitele moderně střižených zahrad. Na běžných českých dvorcích se lépe vyjímá spíše dřevo.

I to je velmi houževnaté, nikoliv však bezúdržbové. Všechny venkovní konstrukce je potřeba preventivně ošetřovat, jinak se mohou postupem času začít různě deformovat. Naštěstí nejde o nic fyzicky, časově ani finančně náročného. Bohatě postačí pergolu vždy ze začátku jara a ke konci podzimu natřít k tomu určeným přípravkem.

Vhodný doplněk

Terasa – zastřešení pomocí pergoly zvládne docela prokouknout, a navíc je dostatečně protektivní nejen vůči dešťovým kapkám a slunci, ale dokáže po menších úpravách zadržet i vítr. Stačí si jen pořídit vhodné zástěny, které se běžně používají třeba i v kombinaci s dřevěnými ploty.

Publikováno: 24. 02. 2023

Kategorie: Bydlení

Autor: Romana Dohnalová

Tagy: terasa | zastřešení