Jaké druhy želv nejčastěji chováme?

Vodní želvy jsou v posledních letech stále více chované. A nelze se tomu divit. Jsou to skvělí společníci, kterým stačí postavit akvárium nebo terárium z hliníkových profilů stavebnice Aluhobby a je prakticky po starostech. Není to jako se psem, který se musí několikrát během dne venčit. Péče je opravdu daleko snazší, tedy pokud chováte druh, jenž je pro domácí chov jako dělaný. Pojďme se podívat právě na druhy želv, které chováme opravdu nejvíce.

Želva nádherná je nejčastější součástí rodin

Že jste po delším uvažování opravdu přikývli k tomu, že se pořídí želva? Vodní želvy - to je kategorie mnoha druhů, z nichž musíme jmenovat hlavně želvu nádhernou, která byla ještě donedávna chována opravdu nejvíce. U nás je však její chov (respektive šíření) nyní zakázáno, je totiž brána za takzvaný invazivní druh. To tedy v praxi znamená, že se nesmí ani přivážet, ale ani prodávat. Vlivem tohoto přikázání se mnoho chovatelů rozhodlo pro vypuštění želvy do přírody, kde nemá přirozeného predátora. Někteří se však člena rodiny nechtěli vzdát a chovají je dodnes, i když jen pro své vlastní potěšení.

Želvy žlutolící i želvy klapavky

Na co se zmiňovaný zákaz či nová vyhláška nevztahuje, jsou další druhy vodních želv. Patří mezi ně želvy žlutolící i želvy klapavky, také želvy Terrapene, které jsou mezi chovateli obzvlášť oblíbené. Předtím, než se rozhodnete pořídit si tohoto tichého, leč přátelského společníka, je dobré brát v potaz několik věcí. Zejména si co nejvíce stanovte vaše osobní preference či požadavky na tohoto nového člena rodiny. Jak chcete, aby byla želva velká? Opravdu prahnete po velkém společníkovi, nebo dáváte přednost spíše menším druhům, které příliš nevyrostou?

Kožnatky jako ideální volba pro začátečníky

Patříte mezi začátečníky? A netoužíte po želvě, která by vás přerostla? Kožnatky jsou pomyslnou trefou do černého. Na tom se shodují i odborníci a specialisté na chov želv, které připomínají především to, že příliš nekoušou a nemají tak specifické potřeby.

Publikováno: 30. 01. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Romana Dohnalová