Fotograf na svatbě nesmí chybět. A nejen na ní

Svatba bez profesionálního fotografa? Takovou rozhodně neriskujte! Nespoléhejte na známé a kamarády, kteří to „umí“ s fotoaparátem. Nejde jen o pár fotek, které se někomu povedly. Nezapomínejte, že mnohdy jde o jednu fotku ze sta. Profi fotograf musí mít zkušenosti, dát často klíčovou fotografii „na první dobrou“ a mít rovněž profesionální techniku, která mu bude nápomocna. S mobilem svatbu určitě v dobré kvalitě nenafotíte.

Památeční fotografie svěřte fotografovi

U událostí, na které si chceme ponechat památku v podobě fotografií, rozhodně nešetřete. Fotograf na svatbě je důležitý i v době, kdy lidi mávají nad hlavami telefony a cvakají jeden snímek za druhým. Vlastně právě z tohoto důvodu. Amatérsky provedená fotografie ztrácí na hodnotě. Cení se profi fotka i profesionální postprodukce fotografie. Také to, že to někdo ze svatebčanů umí s Photoshopem, ještě neznamená, že z poměrně amatérských fotek vykouzlí hodnotné vzpomínky, nebo že bude ochoten týden po vaší svatbě sedět u počítače a dávat dohromady malá umělecká dílka z vašich svatebních momentek. TIP: Svatební fotograf Jan Friesner působí v Olomouckém kraji – především ve městech Olomouc, Prostějov, Šternberk, Přerov, Mohelnice, Šumperk a okolí. Kromě toho fotografuje plesy, firemní večírky a maturitní plesy. Nabízí i třídní fotografování škol a školek.

Na svatbu si zavolejte vždy profíka

Focení svatby by mělo mít vždy tři fáze. První z nich je focení stylizovaných fotografií ženicha a nevěsty. Už dávno se nedělá v ateliéru. Hitem jsou fotky v zajímavých exteriérech. Určitě lze tuto část focení dělat během svatebního dne. Ale komu se nepříčí se do svatebního obléct už předem, je lepší si na fotografování vyčlenit třeba den předem, kdy je více času a méně stresu. Tak či tak je nutné focení předem naplánovat. S fotografem se je nutné domluvit na vhodném exteriéru nebo interiéru, i na čase focení. Druhou částí focení je fotografování samotného obřadu i momentek před ním a těsně po něm. Poslední úpravy nevěsty, nervózní ženich, tatínek vedoucí nevěstu k oltáři, plačící maminka, děti jako družičky, vaše „ano“ i polibek, poprvé ruku v ruce jako manželé – jde o momenty, které si chcete na fotografiích uchovat. K této, nejdůležitější části svatby, si je nutné přizvat fotografa. Nakonec je tady fáze poslední, a tou je fotografování svatební hostiny. Na ní nemusí být profi fotograf po celou dobu. Zde se právě skvěle uplatní i výpomoc kamarádů, kteří to umí s fotoaparátem. Ale první fázi hostiny by měl určitě fotograf nafotit. Zejména pokud se sejde celá rodina, kterou jste léta neviděli a třeba zase dlouho neuvidíte. Pořád není pasé ani hromadná rodinná fotografie. Patří mezi důležité rodinné vzpomínky na svatební den.

Publikováno: 22. 03. 2020 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Lifestyle

Autor: Romana Dohnalová