Detektor kovu – jaký vybrat, když s hledáním teprve začínáte

Chcete zkusit najít nějaký poklad nebo vás jen zajímá, co všechno se ukrývá pod půdou naší krásné země? Ať už máte jakýkoliv důvod, proč se chcete stát hledačem kovů, jedno je jasné. Potřebujete k tomu správný detektor kovu. Ty se od sebe liší v mnoha faktorech, a ne všechny jsou určeny pro každého. Na co se při výběru zaměřit, abyste měli šanci uspět?

Ještě, než začnete

Před samotným výběrem je potřeba zamyslet se nad tím, kam budete chtít vyrážet hledat svůj poklad. V tomto případě se myslí, do jakého terénu se dostanete a také co přesně budete hledat. Každý detektor kovu reaguje na jiné předměty, a pak je velký rozdíl v tom, zda hledáte pouze staré mince a jiné drobné historické předměty nebo něco většího, jako je například stará vojenská munice. Dosahy přístrojů na vyhledávání kovů se liší i v závislosti na stavu půdy a jejím obsahu. V neposlední řadě záleží i na zkušenostech samotného hledače. Pokud jste úplným začátečníkem, věřte, že zpočátku narazíte na spoustu věcí, které jste vůbec nehledali. Tyto věci ale od těch skutečně důležitých může rozeznat až hledač, který posbíral více zkušeností.

Šetřit se nevyplácí

Na trhu najdete nepřeberné množství detektorů, každý se liší svými funkcemi. Ty lepší přístroje si dokážou poradit s nerovnostmi půdy, nestabilním a hůře přístupným terénem i špatným stavem půdy. Ty levnější a obyčejnější přístroje tohle neumí, a zvláště pak v začátcích to pro hledače může představovat obrovský problém. I když tedy pouze začínáte, připravte se na to, že pokud budete chtít najít něco opravdu zajímavého, investice vás nemine.

Který přístroj tedy vybrat?

Pro začátečníky se nejvíce bude hodit jednoduchý číslicový detektor, který má LCD displej, na němž vyhodnocuje výsledky hledání. Budete tak lépe orientovaní. Samozřejmostí by měla být funkce, díky které detektor od sebe dokáže sám rozeznat feromagnetické kovy jako je železo, kobalt, nikl nebo ocel od těch neferomagnetických, ke kterým řadíme hliník, měď, zlato nebo stříbro – tedy to, co hledáme. Hledání kovů může být hračka s tím správným pomocníkem.

Publikováno: 29. 06. 2020

Kategorie: Tipy

Autor: Romana Dohnalová