Bolest bradavek při kojení: Příčiny a prevence

Kojení patří ke každodenním činnostem maminek, které chtějí miminku dopřát to nejcennější. Ovšem společně s kojením mohou nastat i bolesti bradavek. Co konkrétně je způsobuje? V tomto článku se dočtete o příčinách, ale i o efektivní prevenci. Prozradíme vám, jak na kojení bez bolesti.

Výhody kojení v kostce

Kojení je pro dítě nepředstavitelně příznivé a našli bychom spoustu důvodů, proč kojení nenahrazovat umělou výživou. Především podporuje přirozený rozvoj imunity dítěte. Látky, které se nacházejí v mateřském mléce, jsou velmi užitečné pro zdraví kojence, a navíc není důvod k obavám z případné alergické reakce. Tuto přirozenou stravu nikdy nelze plnohodnotně nahradit žádnou kojeneckou výživou. Ovšem kojení přináší i další benefity, jako například pevné citové pouto, které vzniká mezi kojeným dítětem a matkou. Prospívá tedy po psychické stránce - dítě je mnohem klidnější, než když ho matka krmí umělým mlékem. Navíc dochází k zvýšené produkci endorfinů v těle matky, což vede k navození stavu harmonie a vnitřního klidu. A aby nebylo benefitů kojení málo: existují studie o tom, že se kojením značně snižuje pravděpodobnost vzniku rakoviny prsou či vaječníků. Potřebujete snad další důvod, proč kojit?

Příčiny bolesti bradavek

Příčin bolestí bradavek existuje hned několik. Může to být špatnou technikou při kojení, kdy se dítě špatně přisaje. Dalším důvodem bývá nedostatek mléka způsobený nesprávnou technikou kojení, případně tím, že se dítě nekojí tak často, jak by mělo. Ovšem nejde jen o ucpaný mlékovod, zánět prsních žláz či nadměrné nalití prsou. Na bolestech bradavek může mít svůj podíl také pomalé, nebo naopak rychlé spouštění mléka.

Jak si ulevit od bolestí?

Trápí vás bolestivé bradavky během kojení? Můžete jim ulevit například prostřednictvím bio-aktivních nelepivých náplastí Multi Mam Compresses. Ty nabízí účinnou úlevu od bolesti bradavek, pomáhají regenerovat pokožku, předcházet vzniku infekcí či redukovat otoky. Samozřejmě jsou naprosto bezpečné - v případě, že dítě pozře částice gelu nevzniká žádné riziko.

Publikováno: 19. 12. 2021

Kategorie: Děti

Autor: Romana Dohnalová