6 důvodů, proč vaše oči vypadají unaveně, i když dostatečně spíte

Známe to všichni – ten pocit, když kolegové soucitně skloní hlavu ke straně a prohlásí: Dneska vypadáš vážně unaveně! Pokud jste skutečně naspali jen pár hodin, tenhle pozorný komentář vám ani trochu nepřidá. Ještě hůř ale zapůsobí, pokud jste se kvalitně vyspali, a dokonce si myslíte, že do růžova. Ale pozor, pod stůl ještě nezalézejte. Spánek zdaleka není jediným viníkem za unavenýma – oteklýma a kruhy orámovanýma očima. Tady je 6 vnějších i vnitřních faktorů, které mají na svědomí, jak se díváme, a tedy i jak vypadáme.

1. Aaaa…hepčí…alergie

Tenhle činitel asi nikoho s alergií na pily jen tak nepřekvapí. Víte ale, proč vám při alergii otékají oči? Alergická reakce uvolňuje histamin, který rozšiřuje cévy a tedy i zvyšuje krevní oběh (včetně oblasti pod očima). Tato látka zároveň způsobuje svědění a s ním spojené symptomy, jako je zánět, otékání a kumulace tekutin pod očima. Co s tím? Začněme od toho, čemu se jednoznačně vyhnout: škrábání a mnutí, ani jedním situaci nepomůžete. Naopak, lymfa se začne v daném místě ještě více hromadit. Co ano: ověřená a lékařem doporučená antihistaminika a chlazení pro zmírnění otoku.

2. Námaha

Ani tahle situace vám jistě nebude cizí – koukáte celý den do počítače, nebo se dokonce bráníte brýlím a musíte neustále zaměřovat na dálku, nebo při čtení? Věřte nevěřte, námaha očí se propisuje i do našeho vzhledu. Zvýšenou aktivitou totiž opět dochází k rozšiřování cév okolo očí a následnému vzniku otoků a tmavých kruhů. Řešení samozřejmě není jednoduché, pracovat musíme a počítačů už se jen tak nezbavíme. Slyšeli už jste ale po jednoduchém pravidlu 20/20/10? Po každých dvaceti minutách zírání do počítače se po dobu dvaceti minut zadívejte na objekt vzdálený do maximálně deseti metrů od vás. I tak zdánlivě malý krok pocítíte, i když pořízení brýlí také není od věci.

3. Dehydratace a zadržování vody

Snažíte se, snažíte, ale pořád se vám nedaří dostatečně pít? V tomto případě rozhodně není radno situaci podcenit. Dehydratace totiž působí negativně na celé tělo – sníží se objem krve a zpomalí se tak její cirkulace. Výsledkem je řada problémů od únavy, až po oteklé a unavené oči. Další situací je pak naopak zadržování vody, která se projevuje oteklýma očima převážně ráno po probuzení. Nejčastější příčinnou tu bývá nadměrná konzumace příliš slaných a průmyslově vyráběných potravin. Co s tím? Víc pijte, víc spěte (s podloženou hlavou) a omezte příjem soli.

4. Hyperpigmentace

Tmavé kruhy pod očima často nemusí být jen následkem hojné přítomnosti cév. Pokud na místě přidržíte prst s mírným tlakem a po odstranění místo zůstane stejné, bez zblednutí, jedná se o tmavé kruhy způsobené výraznou pigmentací. I ta se u řady lidí v této oblasti objevuje. Na místě je používání slunečních brýlí a ochranných krémů. Pokud se pak tmavých kruhů tohoto druhu chcete nadobro zbavit, estetická dermatologie nabízí ošetření moderními lasery, které si umí s pigmentací hravě a nadobro poradit.

5. Postavení kostí

Ano, na počátku kruhů a pytlů pod očima může stát i samotná lebka. Postavení kostí totiž určuje uzpůsobení podkožního tuku a vypnutí kůže, a tedy i případný vznik váčků pod očima (v případě výrazné očnicové rýhy, která vede od vnitřního koutku oka směrem k tváři) nebo tmavých kruhů (u lidí, kteří mají výrazné oční důlky). A co teď, kosti přece nepřestavíme, říkáte si? To rozhodně ne, existují ale dermatologické metody, které dokáží i tuto situaci korigovat. Patří mezi ně například neinvazivní lifting mezonitěmi, tzv. Art Filting.

6. Věk

Na ten bohužel nemůžeme zapomenout, stárneme jednoduše všichni. Co znamená zvyšující se věk pro pokožku? Jednoduchá odpověď: úbytek až ztrátu kolagenu, a tedy i postupné a čím dál výraznější ochabnutí kůže. U očí se začnou tvořit kožní přebytky, a to jak v horní, tak i spodní části očí. Do hry se tak přidává další – funkční, problém. Nejen, že vypadáme unaveně, ale i přestáváme vidět. A tak přichází na řadu jediné efektivní řešení: přebytků se operativně zbavit. Řeč je o blefaroplastice, jednom z nejžádanějších zákroků plastické chirurgie vůbec. Blefaroplastiku nejčastěji vyhledávají pacienti okolo 40. - 50. roku věku, v případě mužů někdy i dříve, zmiňuje MUDr. Aneta Krajcová, plastický chirurg kliniky Mediestetik, která se blefaroplastice věnuje řadu let. Dr. Krajtová u pacientů vždy hledá nejefektivnější řešení, které přinese úlevu jak po stránce funkční, tak i estetické. Díky kvalitní pooperační péči založené na podrobné informovanosti pacienta a komplexním konzultacím mají pacienti plastické chirurgie Mediestetik jistotu, že nejen prozřou, ale zbaví se i „vizuální” únavy.

Publikováno: 13. 06. 2019

Kategorie: Zdraví

Autor: Romana Dohnalová