Znáte láhevník ostnitý?

Docela zapeklitý název je v současné době stále více skloňován. Mnohdy se ovšem v souvislosti s ním užívá termínu graviola. V každém případě se jedná o stejnou rostlinu, označovanou latinsky jako Annona muricata. Z ostatních lidových názvů rozhodně zaujmou například ostnitý cachiman nebo soursop či guanabana. My se ovšem v následujících řádcích nebudeme zabývat etymologií ani ničím podobným. Zaměříme se na charakteristiku láhevníku ostnitého a samozřejmě na jeho využití.

Graviola se představuje

Láhevník ostnitý je poměrně hodně rozvětvený strom dosahující výšky až okolo 8 metrů. Tradičně roste v oblastech Střední Ameriky a severních částech jihoamerického kontinentu. Stromy najdeme ale také v Karibiku. Právě v těchto lokalitách měl svou domovinu, nicméně aktuálně roste kupříkladu v Africe, Oceánii anebo asijských oblastech. Charakteristický je mimo svůj tradiční vzhled plody zelené barvy tvarově připomínajícími poněkud protáhlé koule. Vyznačují se jemnými měkčími ostny.

Jaké je využití gravioly?

Poměrně multifunkční. Tradičně se látky obsažené v této rostlině používaly jako optimální prostředek proti parazitům a ke snížení vysokého krevního tlaku. Ostatně ještě stále jsou odvary z listů láhevníku ostnitého ideální proti vším. V karibských oblastech lidé věří, že když se dá pod postel nemocného v noci list, do ranních hodin horečnatý stav ustoupí. Výbornou volbou je usušený plod proti průjmovitým onemocněním.

Volte graviolu jako doplněk stravy

Tradičně tato rostlina patří mezi doplňky stravy. Vyznačuje se totiž antioxidačními účinky a také tím, že dokáže posílit imunitu. Zvláště nyní v podzimních měsících může být právě obranyschopnost lidského organismu do jisté míry narušena. Co se týká samotného nákupu gravioly, zralý plod fakticky neseženete, nicméně bohatě vám postačí třeba přípravek GRAVIOLA PLUS, který zakoupíte v eshopu Gigalekarna.cz.

Publikováno: 25. 10. 2018

Kategorie: Zdraví

Autor: Romana Dohnalová