Sociální inženýrství: Co to je a jak se mu bránit?

Sociální inženýrství je v dnešní době poměrně rozšířenou taktikou, jak vylákat od lidí jejich osobní údaje. Rady, jak se proti němu chránit, vám přináší zkušený právník z AK Olomouc.

Co je to sociální inženýrství

Sociální inženýrství je snahou internetových podvodníků vylákat z uživatelů jejich osobní údaje nebo nenápadně donutit uživatele k určitému jednání, při které může na základě neobezřetnosti dojít k odcizení dat. Princip sociálního inženýrství funguje obalamucením osoby tak, že si myslí, že je skutečnost jiná, než doopravdy je. Díky tomu poskytne tato osoba svá osobní data dobrovolně lidem, kteří je mohou následně zneužít.

Příklady z praxe

Proto, abyste se uměli sociálnímu inženýrství bránit, je nejlepší uvést si pár reálných situací, jak sociální inženýrství vypadá.

Přišla vám SMS zpráva, ve které stojí, že je zapotřebí zaplatit poštovné za balíček od doručovací služby, i když jste si nic neobjednali? Zbystřete. Na 99,99 % se bude jednat o podvod, jehož účelem je přes falešnou, ale reálně vypadající webovou stránku vylákat z uživatelů údaje k platební kartě a připravit je o peníze.

Přišel vám e-mail, ve kterém vám píše někdo, koho vůbec neznáte, že má závažnou nemoc a rozhodl se darovat vám své peníze? V takovémto e-mailu bude jistě další odkaz na web, kam zadáte své platební údaje, ale namísto obdržení peněz přijdete o své peníze ze svého účtu.

Vyskakuje vám na internetu reklama, která vypadá příliš dobře na to, aby byla pravdivá? Většinou se jedná o neskutečně výhodné investice, díky kterým zaručeně zbohatnete. Ruce pryč. Neregistrujte se do těchto aplikací a už rozhodně nečekejte, že vám přinesou zisk. S největší pravděpodobností díky nim přijdete k újmě.

Jak se sociálnímu inženýrství bránit?

Sociální inženýrství je dle trestního práva trestným činem. Buďte proto na pozoru a nevěřte výhodným nabídkám a nátlakům v kybernetickém prostředí. Ignorujte všechny nevyžádané nabídky, které vám přijdou do e-mailu do složky spam. Neklikejte na odkazy z pochybným zpráv a nikdy na žádné takové stránky nevpisujte své bankovní údaje, osobní údaje ani hesla k účtům a neposílejte je ani skrze e-mail, SMS nebo další komunikační platformy.

Publikováno: 04. 04. 2024 / Aktualizováno: 07. 04. 2024

Kategorie: Lifestyle

Autor: Tereza Horáková