Slunce léčí jen do určité míry, alergie na něj může způsobovat velké potíže

Slunce je lékem. Ne nadarmo v pohádce „Honza málem králem“ zachrání hlavní hrdina malou dívku před Smrtkou roztažením závěsů v pokoji, kam rázem pronikne slunce, a vydatným vývarem. Ano, je pravda, že slunce léčí od mnoha neduhů a lidé potřebují každodenní pobyt na čerstvém vzduchu pro doplnění vitamínu D, kterému se říká sluneční. Jenže slunce přes svoje pozitiva umí také pořádně potrápit.

Přílišné množství záření typu UVA a UVB může pokožku spálit nebo vést k rozvoji rakoviny kůže. Častá je také alergie na slunce, kterou trpí především mladé ženy. Tento druh autoimunitní reakce organismu způsobuje záněty, pupínky nebo začervenání. O jakou alergii se jedná a jak se účinně bránit této alergii?

Vyrážka i puchýřky

Začervenání pokožky po pobytu na slunci se může zdát jako popálení. Alergie na slunce se sice projevuje červenými plochami, doprovází je však svědění a vznik vyrážky nebo dokonce bolavých puchýřků. Pro tento typ alergie se používá název polymorfní světelná erupce, přičemž velmi častá je podobnost s kopřivkou. Touto alergií jsou nejčastěji postiženy ženy ve věku do čtyřiceti let. Současně kromě této formy se může objevovat u všech včetně dětí fotoalergická reakce, která je typická při užívání konkrétních léků s vedlejšími účinky při pobytu na slunci. Dalším typem alergie je reakce na fototoxické látky v kosmetice, léčivech nebo dezinfekčních přípravcích.

Pozor na léčiva

Při pobytu na slunci se musí chránit zvláště jedinci s velmi světlou pokožkou. Fototyp pokožky hraje velkou roli, ale přesto se může alergická reakce na sluneční paprsky objevit u každého včetně tmavších typů. V takových případech se může jednat o reakci na složky kosmetiky. Pravdou je, že nejčastějším zdrojem autoimunitní reakce organismu jsou pak léky. Jedná se hlavně o předepsaná léčiva na cukrovku, na snížení krevního tlaku nebo na deprese. Dalšími skupinami léků, které mají vedlejší účinky včetně fotoalergické reakce jsou analgetika, antibiotika nebo antimykotika.

Ochranný krém a klobouk

Kdy se objevuje alergie na slunce nejčastěji? Alergická reakce může vzniknout v každém ročním období, v zimě na horách, na jaře při první vycházce, v létě u moře i na podzim při pobytu na zahrádce, jednoduše ve chvílích, kdy je pokožka oslabená. Samozřejmě pokožce nesvědčí dlouhodobý pobyt na slunci bez patřičné ochrany. Celoročně je třeba ošetřovat pokožku ochrannými krémy proti UVA a UVB záření a při setrvání venku nezapomenout na klobouk. U vody, u moře nebo na horách se doporučuje používat krémy s vysokými ochrannými filtry (SPF 50+) a nepobývat venku v době od 11 do 15 hodin.


První pomoc

Co dělat při vzniku alergie na slunce? Zásadním krokem je vůbec se vzniku potíží vyhnout a pravidelně promazávat pokožku ochrannými krémy. Pomohou také přípravky s obsahem zinku a vitamínu E pro posílení pokožky. První pomocí při rozvoji alergické reakce je samozřejmě stín a dostatečný pitný režim. V domácí a cestovní lékárničce pak nesmí chybět antihistaminika, což jsou léky typu Analerginu nebo Zyrtecu, které si lze zakoupit v každé lékárně bez předpisu, nadto je lze užívat preventivně.  

Publikováno: 03. 06. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Kamila Štajnerová