Pinot Noir neboli Rulandské modré: Víno s tisíci tvářemi

Pinot Noir, odrůda s bohatou historií a fascinujícími vlastnostmi, fascinuje milovníky vína po celém světě. Známá také pod českým názvem Rulandské modré, dává vzniknout vínům s širokou škálou chutí a vůní - od svěžích a ovocných vín z Nového Zélandu až po komplexní a elegantní vína z Burgundska.

Historie a původ Pinot Noir

Původ Pinot Noir se datuje do 2. století n. l. do Burgundska, kde se dodnes pěstuje s mimořádnou péčí a tradicí. Právě burgundská vína z Pinot Noir patří k nejprestižnějším a nejdražším na světě. Odrůda se ale rozšířila i do dalších oblastí Francie, včetně Champagne, a dále do Německa, Itálie, USA, Nového Zélandu, Chile a Argentiny.

Náročná kráska s unikátním charakterem

Pinot Noir je odrůda, která si klade vysoké nároky na pěstování. Vyžaduje specifické mikroklima a terroir, ideálně s vápencovými půdami a chladnějším klimatem. Proto se mu daří jen v určitých oblastech. Na druhou stranu tato náročnost dává vínům z Pinot Noir jejich jedinečný charakter. 

Světlá elegance s bohatou paletou chutí

Vína z Pinot Noir se vyznačují světlou rubínovou až cihlovou barvou. Jsou suchá a v ústech působí lehčím dojmem s osvěžující kyselinkou a jemnými tříslovinami. Ve vůni a chuti se snoubí tóny jahod, malin, třešní, květů růže a fialek. Někdy se objevuje i koření, káva, lesní porost, kůže nebo houby. Charakter vína se liší podle oblasti, ve které se hrozny pěstují. Burgundská vína bývají komplexnější a strukturovanější, zatímco vína z Nového Zélandu se vyznačují ovocnější chutí. Obecně se jedná o středně plné červené víno.

Pěstování Pinot Noir v České republice

V České republice se Rulandské modré pěstuje na poměrně malé ploše, ale i přesto se těší velké oblibě. Vína z tuzemských hroznů se vyznačují svěží ovocnou chutí a jemnou strukturou. Jsou ideální k lehčím jídlům, jako jsou saláty, těstoviny s rajčatovou omáčkou, kuřecí maso nebo ryby.

Tipy na závěr

  • Pokud chcete ochutnat špičková vína z Pinot Noir, zamiřte do Burgundska, Champagne, Nového Zélandu nebo do amerického Oregonu. Anebo si objednejte kvalitní víno v e-shopu okvino.cz.
  • Začněte s lehčími a mladšími víny a postupně se propracujte k těm komplexnějším a starším.
  • Nebojte se experimentovat a zkoušet různé kombinace s jídlem.
  • Pinot Noir je fascinující odrůda, která nabízí širokou škálu chutí a vůní. S trochou péče a znalostí si ho může vychutnat každý a objevovat jeho nekonečné kouzlo.

Publikováno: 23. 02. 2024

Kategorie: Lifestyle

Autor: Adéla Novotná