Panickou atakou trpí tisíce lidí. Patříte mezi ně i vy?

Vysoké pracovní nasazení, tlak na výkon, rodinné starosti a neustálý koloběh všedních starostí způsobuje u mnoha lidí skryté psychické problémy. Skryté jsou proto, že nejsou na první pohled vidět, a co je ještě horší, lidé se za ně stydí a mlčí. Jejich záchyt je patrný až ve chvíli, kdy se situace vyhrotí, člověk kolabuje a volá se záchranka.

​Panika není ostudou

Že jste o této nemoci nikdy neslyšeli? Jedná se o psychickou chorobu, která vyžaduje dlouhodobou psychoterapii. Panická ataka se projevuje psychicky i fyzicky. V hlavě jedince probíhá směsice pocitů strachu, obav o svůj život, zmatení, nervozity a hektičnosti. Fyzicky se ataka projevuje kolapsovými stavy, a to konkrétně bušením srdce, pocity na omdlení, svíráním na hrudi, dechovou nedostatečností a točením hlavy. Člověk, který tento stav zažívá poprvé, má vskutku oprávněný pocit, že umírá. Leckdy volá na linku 155, protože se cítí ohroženi na životě.

​Praktici problémy bagatelizují

Jak už jsme zmínili, léčení těchto stavů je během na dlouhou trať. Žádá si součinnost více specialistů, pokud nechcete mírnit pouze důsledky, ale chcete přijít na kloub příčině. Ne vždy se ale podaří diagnóza stanovit ihned. Ne každý praktický lékař je erudovaný k tomu, aby prohlédl do hloubi problému a dokázal člověka s nejasnými symptomy odeslat na odborné pracoviště. Přestože je panická ataka příznakem vleklého psychického onemocnění, které nesmí být podceněno a je třeba ho léčit, až polovina lidí se odborné péče nedočká, protože lékaři problém bagatelizují.


Žádný strach, nejste v tom sami!

Máte-li sebemenší podezření, že se panická ataka může týkat i vás, obraťte se na odborníky sami. Objednejte se na nezávazné vyšetření na psychologickou kliniku AdiCare a nechte se vyšetřit. Kliniku AdiCare tvoří síť menších ambulancí, ve kterých pracuje třicet psychologů a psychiatrů. V každé z nich je zachována rodinná atmosféra a zcela diskrétní prostředí. Odborné služby pokrývají spektrum všech duševních nemocí. V AdiCare se specializují zejména na deprese, úzkosti, závislosti, psychosomatické obtíže a poruchy příjmu potravy. 


Termín vstupní a diagnostické konzultace si můžete rezervovat v online kalendáři nebo zavolat na linku +420 739 375 763.

Publikováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Kamila Štajnerová